v právnom svete, kde sa slová často vážia na váhach logiky a paragrafov, môže byť osviežujúce nájsť aj priestor na hravé, no zároveň podnetné pohľady. Práve takým otváracím textom začína aktuálne číslo Súkromného práva (2/2025) – príspevkom Alexandra Bröstla ml., ktorý nás zavedie do sveta hudby a právnej symboliky v nej. V popkultúre sa skrývajú právne témy častejšie, než by sa mohlo zdať – niekedy ako metafora, inokedy ako skutočný právny konflikt.
Nasledujúce odborné príspevky však už tematicky mieria priamo do jadra aktuálnych právnych otázok. Kristián Csach analyzuje právne dôsledky spracovania, zmiešania a plodov vecí v kontexte bezpodielového spoluvlastníctva manželov. V čase, keď majetkové vzťahy podliehajú zložitej praxi, ide o článok s výrazným praktickým dopadom.
Na obchodnoprávnom poli sa Lucia Žitňanská venuje výkladu právnej úpravy neplatnosti uznesenia valného zhromaždenia o schválení premeny. V čoraz dynamickejšom prostredí korporátnych zmien sa otázka právnej istoty a ochrany menšinových spoločníkov či akcionárov stáva mimoriadne aktuálnou.
Rubriku Glosa tentoraz zastrešuje Jaroslav Dolný, ktorý sa venuje judikátu Najvyššieho súdu SR (sp. zn. 2 Obdo K 4/2023). Odpovedá na dôležitú otázku: či ekvivalentnosť protiplnenia automaticky zbavuje právny úkon rizika odporovateľnosti. Jeho reflexia podnecuje úvahy o hraniciach spravodlivosti v majetkových sporoch.
Nechýbajú ani Správy z podujatí – Ľuboslav Sisák prináša priamu reportáž z Trnavských právnických debát, ktoré sa tento rok venovali inštitútu rozsudku pre zmeškanie. Ide o výborný príklad toho, ako sa akademické diskusie dotýkajú reálneho výkonu spravodlivosti.
Veríme, že aj toto číslo Súkromného práva Vám poskytne nielen právne poznatky, ale aj priestor na zamyslenie, diskusiu a inšpiráciu. Ďakujeme, že ste s nami.
Prajeme príjemné čítanie.
Redakcia portálu Legalis