Vozár, J., Významní slovenskí právnici z Liptova. Bratislava: VEDA, vydavateľstvo SAV, 2016, s. 208

Vydáno: 13 minút čítania
Vozár, J., Významní slovenskí právnici z Liptova. Bratislava: VEDA, vydavateľstvo SAV, 2016, s. 208
JUDr. Mgr.
Martina
Gajdošová
PhD.
Katedra teórie práva a ústavného práva, Právnická fakulta Trnavskej univerzity.
Osobnosti práva, ktoré tvorili našu históriu
Téma formovania slovenskej právnickej obcea jej história dosiaľ nie je komplexne spracovaná. Jednotlivé témy však svojich autorov spracovania našli. Najnovšia kniha Jozefa Vozára je veľmi peknou a pozoruhodnou ukážkou toho, ako významné osobnosti významným spôsobom svojou prácou ovplyvnili svoj odbor, vývoj právnej vedy a takmer doslovne aj tvorbu práva i aplikačnú prax.
Výber osobností, ako vyplýva z názvu, podmienilo rodisko autora knihy. Čitateľovi sa tak predstavia štyria mimoriadne činorodí právnici a spolu s nimi aj svet práva od druhej polovice 19. storočia do druhej polovice 20. storočia, Emil Stodola, Augustín Ráth, Adolf Vladimír Záturecký a Štefan Luby.
Formovanie a život právnickej obce v uvedenom období podmieňuje i ovplyvňuje právnické vzdelávanie, výkon jednotlivých právnických profesií, pôsobenie v advokácii, justícii, v exekutíve, legislatíve, v univerzitnom prostredí, ale aj pôsobenie v oblasti dobrovoľnej, ktorá však s odborom súvisí. Touto oblasťou je svet právnických spolkov a č