Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

Cestovný doklad sa má evidovať ako odcudzený tomu, kto má zákaz vycestovať

Kategória: Aktuality Zdroj: Národná rada SR

Cestovný doklad by sa po novom mohol zaevidovať ako odcudzený občanovi, ktorému sa zakázalo vycestovanie do zahraničia, respektíve bol na neho vydaný príkaz na zatknutie. Zefektívniť by sa tak mali opatrenia proti zneužívaniu cestovných dokladov. Vyplýva to z novely zákona o cestovných dokladoch z dielne poslancov OĽANO, ktorú plénum Národnej rady (NR) SR v utorok posunulo do druhého čítania.

Ako odcudzený by sa zaevidoval cestovný doklad aj občanovi, na ktorého bol vydaný európsky zatýkací rozkaz alebo medzinárodný zatýkací rozkaz. Podľa predkladateľov treba zabrániť vyhýbaniu sa plniť tieto súdne rozhodnutia aj tým, že sa im znemožní používať cestovný doklad na cestovanie.

V súčasnosti sa po zakázaní vycestovať do zahraničia, respektíve po vydaní príkazu na zatknutie, rozhoduje ešte v správnom konaní o odňatí cestovného dokladu. "Dodatočné rozhodovanie o cestovnom doklade v správnom konaní možno považovať za v zásade neopodstatnené," uviedli poslanci v dôvodovej správe k návrhu.

Novelou sa má tiež odoprieť vydanie cestovného dokladu občanovi, ktorému sa zakázalo vycestovanie do zahraničia, bol naňho vydaný príkaz na zatknutie, európsky zatýkací rozkaz alebo medzinárodný zatýkací rozkaz.

Nová legislatíva by mala byť v prípade definitívneho schválenia účinná od 1. mája.