Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

EÚ posiela SR na súd pre nedodržiavanie predpisov o odborných kvalifikáciách

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Brusel 30. októbra (TASR) - Európska komisia (EK) zažaluje Slovensko na Súdnom dvore Európskej únie pre nedodržiavanie predpisov EÚ o uznávaní odborných kvalifikácií. Komisia, ktorá o tom informovala v piatok, má v tejto oblasti výhrady aj voči konaniu Cypru, Malty a Nemecka.

      Predpisy, ktoré zjednodušujú uznávanie odborných kvalifikácií, majú odborníkom uľahčovať poskytovanie služieb v celej Európe aj zaručovať spoľahlivejšiu ochranu spotrebiteľov a občanov. Slovensko aj napriek odôvodnenému stanovisku, ktoré EK zaslalo vlani, nenapravilo niektoré problémy týkajúce sa nedodržiavania predpisov. Ide napríklad o koordináciu minimálnych požiadaviek na odbornú prípravu a rozsah činností, čo sa týka najmä architektov, veterinárov, lekárov, sestier, zubných lekárov, pôrodných asistentiek a lekárnikov.
      Smernica EÚ sa vo všeobecnosti vzťahuje na regulované povolania, ako sú inžinieri, účtovníci, zdravotné sestry, lekári, lekárnici či architekti. Členský štát, ktorý prijme odborníkov z iných krajín EÚ, zodpovedá za overenie ich kvalifikácie alebo spôsobilosti na výkon praxe, a pri odôvodnenej pochybnosti sa má obrátiť na členský štát, ktorý diplom vydal.
      Ak ani po prípadnom rozsudku Súdneho dvora EÚ členský štát nenapraví vzniknutú situáciu, EK sa môže s predmetnou vecou opäť obrátiť na Súdny dvor a navrhne aj uloženie finančnej sankcie.