Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

J. Mazák: Návrh na posunutie účinnosti súdnej mapy má podporu Súdnej rady SR

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Bratislava 19. októbra (TASR) - Návrh na posunutie účinnosti súdnej mapy na 1. júna 2023 má podporu Súdnej rady SR. Predseda rady Ján Mazák to uviedol v stredu po tom, ako Súdna rada SR v uznesení vzala návrh ministra spravodlivosti Viliama Karasa jednohlasne na vedomie. Karas avizoval, že legislatívne opatrenie predloží na rokovanie vlády ešte v stredu, navrhne skrátené legislatívne konanie.

"Navrhované legislatívne opatrenie sa žiadnym spôsobom netýka zmyslu a podstaty už prijatej reformy a nedotýka sa ani záväzkov, ktoré máme voči Európskej únii pri čerpaní peňazí z fondu obnovy a odolnosti," zdôvodnil Mazák podporu. Sudcovia oceňujú aj kroky, ktoré minister robí s cieľom dotiahnutia procesu implementácie súdnej mapy.
Ako vysvetlil minister, hlavným dôvodom posúvania účinnosti je nízky záujem sudcov o pôsobenie na krajských správnych súdov. "Dodatočná lehota má slúžiť práve tomu, aby sme doplnili personálne kapacity týchto novozriadených súdov," vysvetlil. Verí v bezproblémové prijatie zmeny aj na vláde, aj v parlamente.
Cieľom reformy súdnej mapy je okrem iného aj zvýšenie efektivity výkonu súdnej moci a zabezpečenie špecializácie sudcov na hlavné agendy. Reforma počíta aj so vznikom mestských súdov v Bratislave a Košiciach či s novými správnymi súdmi. Tiež s úpravou niektorých obvodov okresných súdov a agend, ktorými sa majú zaoberať krajské súdy. 

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.