Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

J. Mazák: NSS SR je dovŕšením vývoja justície v Slovenskej republike

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Bratislava 18. mája (TASR) – Najvyšší správny súd (NSS) SR je dovŕšením vývoja justície v Slovenskej republike. Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák to uviedol po utorkovom vymenovaní predsedu NSS SR Pavla Naďa prezidentkou SR. Predseda Najvyššieho súdu (NS) SR Ján Šikuta zdôraznil, že na nový NSS SR prechádza polovica sudcov z bývalého správneho kolégia NS SR.

Mazák mieni, že vznikom NSS SR ide o dobudovanie základov moderného, európskeho právneho štátu. „Očakávam, že táto nová inštitúcia významne skvalitní rozhodovanie v správnom súdnictve. Nie preto, že by správne kolégium NS SR nebolo kvalitné, je kvalitné. Ale toto je jedinečná šanca, ktorá nám dáva možnosť posunúť sa na vyššiu kvalitu. Dosahovať európsku kvalitu,“ podotkol Mazák.

Zároveň vyslovil spokojnosť s doterajším personálnym obsadením nového súdu. „Sú tam garanti odborného a mravného základu, na ktorom sa bude dať budovať. Verím, že veľmi významnou mierou k tomu prispeje aj nový predseda NSS SR Pavol Naď,“ povedal.

Šéf NS SR Ján Šikuta zdôraznil, že od začiatku podporoval myšlienku vzniku NSS SR. „Bola to dlhoročná diskusia. NSS SR a pán predseda bude potrebovať veľkú podporu NS SR, k čomu sme pripravení. V najbližších dňoch a týždňoch budeme práve o tejto podpore a možnostiach rozprávať,“ poznamenal.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala v utorok sudcu Pavla Naďa za predsedu nového NSS SR. Funkčné obdobie predsedu NSS SR je päť rokov. Naďa zvolila Súdna rada SR za kandidáta na predsedu NSS SR jednohlasne 20. apríla.

Vznik NSS SR priniesla minuloročná reforma justície. NSS SR má postavenie ako NS SR v oblasti správneho práva. Okrem toho naň prejdú kompetencie disciplinárneho stíhania sudcov i prokurátorov a v určitom rozsahu aj ostatných právnických profesií. Tiež rozhodovanie o ústavnosti a zákonnosti volieb do orgánov územnej samosprávy. Svoju rozhodovaciu činnosť má spustiť od 1. augusta.

 

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.