Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

J. Šikuta chce očistu justície, poukázal na zárobky a majetky niektorých sudcov

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Bratislava 11. mája (TASR) – Kandidát na post predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR Ján Šikuta chce očistu justície realizovať prostredníctvom majetkových priznaní, ale aj previerok. Ako poukázal v prezentácii pred Súdnou radou SR, v justícii sú aj sudcovia, ktorí zarobia mesačne 50.000 eur a disponujú veľkými majetkami.

Sme svedkami toho, že sú kolegovia, ktorí mesačne zarobia 50.000 eur a disponujú majetkami za pol milióna, za milión,“ uviedol vo svojej prezentácii Šikuta. Majetkové priznania v súčasnom stave nepovažuje za efektívne. Kandidát na predsedu Najvyššieho súdu SR by si očistu justície definoval ako proces, ktorý nie je na jeden deň a očakáva od neho aj zmenu legislatívy.
      Počas kladenia otázok členmi súdnej rady mu sudkyňa Elena Berthotyová vytkla, že sa minulý rok neohradil voči podpredsedníčke NS SR Jarmile Urbancovej podpísaním výzvy na jej odchod. Urbancová je obvinená z podplácania a bola v skupine sudcov, ktorých zadržala v marci NAKA počas akcie Búrka. "Nepodpísal som to preto, že ak sú takéto podozrenia, tak apelovať na morálku nemá podľa mňa význam," odpovedal Šikuta.
      Vo svetle udalostí ostatných mesiacov si myslí, že sa sudcovia nevyhnú tentoraz ani previerkam. Opätovne však upozornil na problém s tým, kto bude kontrolovať subjekt, ktorý previerky vykonáva.
      Nová členka súdnej rady Eva Mišíková sa pýtala Šikutu na Štefana Harabina a na to, ako by reagoval z pozície predsedu, keby sa Harabin pokúšal vrátiť na NS SR. Šikuta si myslí, že zákon hovorí jednoznačne a že Harabin funkciu sudcu stratil. "Nevidím tam priestor na ďalšiu špekuláciu," uzavrel. To, že by mal vzťah s Harabinom, odmieta. Sudca Juraj Kliment mu však pripomenul, že v časoch, keď bol sudcom na Európskom súde pre ľudské práva, ho vylúčili z rozhodovania o sťažnosti Harabina. Kliment tiež uviedol, že jeho manželku pred rokmi nominoval do funkcie notárky expremiér Vladimír Mečiar.

 

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.