Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

K novele Trestného zákona vzniesli 597 pripomienok, z toho 197 zásadných

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Bratislava 22. novembra (TASR) - K novele Trestného zákona vzniesli subjekty 597 pripomienok, z toho 197 zásadných a jednu hromadnú. Návrh z dielne rezortu spravodlivosti bolo možné pripomienkovať do pondelka (21. 11.). Vyplýva to z informácií zverejnených na legislatívnom portáli slov-lex.sk.

Pôvodne bola lehota na pripomienkovanie stanovená do 2. decembra. "Skrátenie lehoty sme avizovali s viac ako týždňovým predstihom, takže naozaj nikto nemôže byť ukrátený o právo vyjadriť sa k návrhu zákona. Dôvodom skrátenia lehoty je snaha ministerstva uskutočniť potrebné rozporové konania ešte v decembri s cieľom predložiť návrh na rokovanie vlády začiatkom budúceho roka," uviedli pre TASR z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR.
Tento postup považuje rezort za lepší ako parciálne novelizácie cez poslanecké návrhy, ktorých problematika môže byť riešená komplexne v rámci vládneho materiálu. "Návrh zákona bol v pripomienkovom konaní približne 60 dní. To je dostatočne dlhá doba na to, aby každý, kto mal o to záujem, mohol pripraviť vlastné pripomienky," dodali.
Predstavitelia Najvyššieho súdu SR, Generálnej prokuratúry SR a Slovenskej advokátskej komory v spoločnom vyhlásení v pondelok (21. 11.) uviedli, že trestná politika na Slovensku je v súčasnosti deformovaná neprimerane vysokými trestnými sadzbami, ktoré sa pri niektorých skutkových podstatách vymykajú európskym zvyklostiam. Vyjadrili presvedčenie, že pripravovaná legislatíva môže byť dobrou šancou na posun trestného práva viac smerom k osvedčeným princípom európskej právnej tradície.
Návrh novely Trestného zákona predložila za rezort spravodlivosti ešte v septembri opätovne do medzirezortného pripomienkového konania exministerka Mária Kolíková (SaS). Jej nástupca Viliam Karas považuje reformu trestných kódexov za jednu z priorít. Navrhovaná legislatíva chce okrem iného motivovať sudcov k ukladaniu alternatívnych trestov. Priniesť má aj lepšiu vymožiteľnosť náhrady škody či zvýšenie hranice malej škody na 500 eur.

 
 

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.