Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

M. Kolíková by chcela z finančnej pomoci EÚ zriadiť nové súdy aj úrady

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Bratislava 28. júla (TASR) – Zriadenie Najvyššieho správneho súdu, mestských súdov alebo úradov pre správu zaisteného majetku či majetkové priznania by chcela ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) financovať z osobitnej pomoci EÚ vyčlenenej na boj s koronakrízou. TASR o tom informoval hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla.

      Projekt, ktorý má predbežný názov Posilnenie kapacít právneho štátu, by tak mohol financovať niektoré z Kolíkovej deklarovaných reformných krokov, ktorými chce očistiť justičné prostredie.
      Napríklad Najvyšší správny súd je inštitúcia, o ktorej sa na rezorte spravodlivosti hovorí už mesiace. Na tento súd by prešla správna agenda z Najvyššieho súdu SR a okrem toho by pod seba zobral aj disciplinárne stíhania sudcov a prokurátorov. Fungovať by mal už od budúceho roku s predpokladaným sídlom v Bratislave.
      Ďalším z projektov, ktorý by mohla pomoc z EÚ financovať, je aj zriadenie úradu pre správu zaisteného majetku. Ten by fungoval pod rezortom spravodlivosti a s ním by sa zriadili aj nové inštitúty v rámci trestného procesu. Súčasťou tých bude aj spôsob na zaistenie nehnuteľnosti, čo doteraz nebolo možné. Rovnako by mal nový úrad zaistiť, aby bol majetok zhabaný ešte pred odsúdením páchateľa a bolo znemožnené ho prepisovať na príbuzných.
      Novým projektom, ktorý by sa mohol z pomoci EÚ financovať, by mohol byť aj úrad pre majetkové priznania alebo zriadenie mestských súdov, či už v Bratislave alebo aj v Košiciach.