Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

M. Kolíková: Rozhodnutie súdu o striedavej starostlivosti by sa malo rešpektovať

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Bratislava 9. apríla (TASR) - Samotná pandémia nie je dôvodom na to, aby sa pri striedavej starostlivosti nerešpektovalo rozhodnutie súdu. Dôležité je však zvážiť každý prípad a konkrétnu situáciu. Po štvrtkovom rokovaní vlády to povedala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) v súvislosti so šírením nového koronavírusu.

   ,,Určite samotná skutočnosť, že na Slovensku čelíme pandémii, nemôže byť sama o sebe dôvodom, aby sa rozhodnutie súdu alebo dohoda rodičov o striedavej starostlivosti nerešpektovali," vysvetlila Kolíková. Zdôraznila, že vždy platí to, čo je v rozhodnutí súdu, závisí však aj od konkrétnych prípadov. Nemuselo by to platiť napríklad, ak by sa jeden z rodičov vracal zo zahraničia a musel by ísť do karantény.
      Podotkla, že na jednej strane je zákon o ochrane zdravia a na druhej samotné práva dieťaťa a rodičov. Ak existujú dva zákony, ktoré si na prvý pohľad protirečia, treba ich podľa jej slov vykladať v zmysle ústavných práv. ,,Tu treba posúdiť každú konkrétnu situáciu," dodala.
      Kolíková sa vyjadrila aj k vyplácaniu výživného počas krízy. Zdôraznila, že vyživovacia povinnosť je nevyhnutná. Vláda podľa jej slov hľadá možnosti ako pomôcť ľuďom počas krízy aj v prípade zabezpečenia príjmu.

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.