Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

M. Kolíková: Uvažuje sa o prerušení lehôt v súkromnom práve pre nový koronavírus

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Bratislava 23. marca (TASR) – Ministerstvo spravodlivosti SR uvažuje v rámci justičného balíčka o prerušení lehôt vo veciach v súvislosti s občianskym či obchodným právom. TASR o tom informovala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) pri preberaní úradu.

 „Ak sa teda bavíme o prerušení lehôt, tak sa môžeme skôr baviť o veciach, ktoré súvisia so súkromným právom,“ odpovedala Kolíková na otázku TASR okolo otvoreného listu predsedu Slovenskej advokátskej komory (SAK) Tomáša Boreca.
      Borec reagoval na situáciu v súvislosti s novým koronavírusom, keď sa viacero sudcov neriadi odporúčaním už bývalého ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) na odročovanie pojednávaní. Dodáva, že sa s rovnakou situáciou stretávajú advokáti u orgánov činných v trestnom konaní. Úkony sa realizujú napriek odporúčaniu sústrediť sa iba na neodkladné úkony trestného konania. To sa podľa Boreca deje aj za prítomnosti osôb, u ktorých je overená informácia, že podliehajú povinnej karanténe. V súvislosti s tým preto navrhuje legislatívne prerušiť lehoty podľa vzoru zákona z čias okupácie vojskami Varšavskej zmluvy.
      Napriek tomu však rezort spravodlivosti o prerušení lehôt v trestnom konaní neuvažuje. „Určite nemôžeme prijímať opatrenia, aby sme vystavili ľudí tomu, že tu bude páchané násilie a nebude bežať trestné konanie,“ myslí si nová ministerka Kolíková.
      Opatrenie sa bude týkať podľa Kolíkovej aj profesijných komôr rôznych právnických povolaní. Krízový štáb na úrovni rezortu spravodlivosti zasadá v pondelok.

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.