Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

M. Kolíková: V Ústave SR by bolo dobré presne zadefinovať status prokuratúry

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

 Bratislava 2. februára (TASR) – Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková by privítala, keby bol v Ústave SR presne zadefinovaný status prokuratúry a jej zaradenie ku konkrétnej moci. Uviedla to novinárom počas stredajšieho rokovania vlády. Nepredpokladá, že by k takejto zmene prišlo v rámci súčasnej koalície.

Prokuratúra je podľa jej slov zadefinovaná v Ústave SR pomerne všeobecne, pričom jej status dopĺňa judikatúra Ústavného súdu (ÚS) SR. "Bolo by veľmi dobré, ak by sme v Ústave SR presne zadefinovali, aký má mať prokuratúra status a ku ktorej moci patrí," priblížila ministerka.
Pripomenula, že vláda nemá takúto ambíciu zadefinovanú vo svojom programovom vyhlásení. "Nemyslím si, že by mohla byť v rámci tejto koalície zhoda na zmene Ústavy SR, ktorá by sa týkala prokuratúry," dodala.
Ako ministerka môže iniciovať debatu, ktorá by s týmto súvisela. "Potom sa môžeme rozprávať o tých častiach programového vyhlásenia vlády, ktoré hovoria o konkrétnych zmenách v prokuratúre. To by som však určite nenazývala veľká reforma," doplnila Kolíková.