Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

M. Puchalla: Paragraf 363 TP je v systéme opravných prostriedkov nezastupiteľný

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Bratislava 30. októbra (TASR) – Paragraf 363 Trestného poriadku (TP) má v systéme mimoriadnych opravných prostriedkov nezastupiteľné miesto. Pre TASR to uviedol predseda Slovenskej advokátskej komory (SAK) Martin Puchalla.

 

"Komora dlhodobo zastáva tento názor a máme to podporené aj rôznymi právnymi analýzami," zdôraznil s tým, že nerozumie pomerne veľkej spoločenskej diskusii o tomto ustanovení.
Priblížil, že paragraf 363 TP sa dostal do Trestného poriadku po zrušení inštitútu s názvom sťažnosť pre porušenie zákona. Ten bol v minulosti opravným prostriedkom proti rozhodnutiam súdov i proti rozhodnutiam orgánov činných v trestnom konaní (OČTK).
"Ak by nevznikol paragraf 363 TP, mimoriadny opravný prostriedok proti rozhodnutiam OČTK v prípravnom konaní by neexistoval," zdôraznil Puchalla. Voči právoplatným rozhodnutiam súdov je v súčasnosti ako mimoriadny opravný prostriedok dovolanie.
Generálny prokurátor SR má na základe paragrafu 363 TP právomoc zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon.

  

 

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.