Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

MS: Na súdoch majú vzniknúť špeciálne miestnosti pre výsluch detí

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

 

Bratislava 28. februára (TASR) – Na súdoch majú postupne vznikať špeciálne miestnosti pre výsluch detí a zraniteľných obetí. TASR o tom informovala Henrieta Kunová z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR. Súčasťou realizovaného projektu je aj vznik jednotnej metodiky a edukačný program pre sudcov.

 

"Už v období od marca do mája 2022 majú na ôsmich súdoch (okresných súdoch v Galante, Spišskej Novej Vsi, Rožňave, Rimavskej Sobote, Zvolene, Bratislave II, Prešove a Krajskom súde v Prešove) vzniknúť špeciálne miestnosti, ktoré pomôžu pri vypočúvaní detí a obzvlášť zraniteľných obetí," informovala Kunová. Cieľom projektu je vytvorenie čo možno najvhodnejších podmienok počas súdneho konania, tiež aby nebolo traumatizujúce zisťovanie názoru dieťaťa.
Medzi obzvlášť zraniteľné obete projekt radí deti, osoby so špecifickým zdravotným postihnutím, obete sexuálne motivovaných trestných činov, osoby staršie ako 75 rokov či obete trestných činov týrania blízkej a zverenej osoby.
Rezort spravodlivosti informoval, že na projekt Zvyšovanie účinnosti súdnictva prostredníctvom ochrany/posilnenia postavenia obetí a zraniteľných strán získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska v hodnote viac ako milión eur.