Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

MS navrhuje jednoduchšie zakladanie spoločnosti s ručením obmedzeným

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Bratislava 19. júla (TASR) – Zakladanie spoločnosti s ručením obmedzeným by malo byť jednoduchšie. Umožniť to má štandardizovaný online formulár. Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR to navrhuje v novele Obchodného zákonníka, ktorú predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Informoval o tom hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla.

"Zjednodušenie spočíva najmä vo vytvorení štandardizovaných online formulárov a zavedení interaktívneho sprievodcu, ktorý zakladateľa bude sprevádzať pri vytváraní obsahu formulárov a iných príloh potrebných na zaregistrovanie novej spoločnosti s ručením obmedzeným," priblížil hovorca.

Nebude sa to týkať akejkoľvek spoločnosti s ručením obmedzeným. Navrhovaná úprava definuje predmety podnikania, pri ktorých je zjednodušené založenie možné. "Predmet podnikania môže byť v takomto prípade zároveň vymedzený maximálne desiatimi činnosťami zodpovedajúcimi zavádzanému osobitnému zoznamu vybraných voľných živností. Výhodou však je, že pri takto zvolenom predmete činnosti sa zápisom spoločnosti do obchodného registra bude považovať živnostenské oprávnenie za automaticky udelené," podotkol. Takto vzniknutá spoločnosť má byť automaticky zaregistrovaná aj ako daňový subjekt.

Návrhy na zápis má v prípade spoločností zakladaných zjednodušeným spôsobom vybavovať iba jeden registrový súd bez ohľadu na sídlo spoločnosti, a to Okresný súd Žilina. Dátum účinnosti legislatívy sa navrhuje od 1. januára 2023.

"Návrhom zákona sa do právneho poriadku tiež transponujú požiadavky, ktoré vyplývajú zo smernice Európskeho parlamentu a Rady, pokiaľ ide o používanie digitálnych nástrojov a postupov v rámci práva obchodných spoločností," uzavrel Bubla.

 

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.