Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

MS: Rozsudok Súdneho dvora EÚ by nemal mať vplyv na fungovanie RPVS

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Bratislava 2. decembra (TASR) – Nedávny rozsudok Súdneho dvora EÚ by nemal mať vplyv na fungovanie Registra partnerov verejného sektora (RPVS). Pre TASR to uviedli z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR. Transparency International Slovensko (TIS) upozornilo, že Súdny dvor EÚ skonštatoval rozpor európskej smernice zabezpečujúcej prístup širokej verejnosti k identite konečných užívateľov výhod s európskym právom.

Rezort spravodlivosti momentálne analyzuje súlad slovenskej legislatívy a praxe s týmto judikátom. V súvislosti s jeho aplikáciou na zdrojové údaje vo vzťahu k registru právnických osôb bude podľa ministerstva potrebná aj vnútroštátna koordinácia s ostatnými príslušnými orgánmi, ako aj koordinácia na úrovni EÚ.
Ministerstvo je toho názoru, že rozsudok by nemal mať vplyv na fungovanie Registra partnerov verejného sektora. "Súdny dvor EÚ v bode 61 rozhodnutia umožňuje v prípade 'činností verejnej povahy vrátane použitia verejných prostriedkov' širší prístup verejnosti k informáciám o konečných užívateľoch výhod," priblížili z tlačového oddelenia.
Dve luxemburské spoločnosti podľa TIS namietali, že prístup kohokoľvek k osobným údajom vlastníkov firmy vedie k neprimeranému zásahu do ochrany osobných údajov a zároveň zvyšuje bezpečnostné riziko pre osoby, ktoré ako zástupcovia uvedených spoločností cestujú do krajín s nestabilným politickým režimom.
"Európsky súd na konflikt medzi dvomi právom chránenými záujmami reagoval tak, že označil smernicou požadovanú mieru transparentnosti za neprimeranú, a teda v posudzovanom rozsahu za neplatnú," upozornila mimovládka na svojom webe.
Pre identifikovanie a zastavenie korupcie a prania špinavých peňazí považuje TIS prístup k údajom o skutočnom vlastníctve za rozhodujúci. "Čím viac ľudí má prístup k týmto informáciám, tým je väčšia šanca prepájať súvislosti," podotkla expertka centrály Transparency International na boj so špinavými peniazmi Maíra Martini.

       

 

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.