Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

MS: Šéf Úradu pre správu zaisteného majetku by mal vzísť z ôsmich uchádzačov

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Bratislava 16. marca (TASR) - Do opakovaného výberového konania na funkciu riaditeľa Úradu pre správu zaisteného majetku sa prihlásili ôsmi uchádzači. "Výberové konanie bude 26. marca 2021 a bude sa skladať z písomnej a ústnej časti," potvrdil pre TASR hovorca Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Peter Bubla.

Výberová komisia má mať sedem členov. Pozostávať má zo zástupcov ministerstva spravodlivosti, generálnej prokuratúry, Špecializovaného trestného súdu a ministerstva financií.
Prvý raz sa výberové konanie uskutočnilo 17. februára, ale žiadny z uchádzačov nebol úspešný. „Do prvého výberového konania sa prihlásili štyria uchádzači, traja splnili podmienky a na výberovom konaní sa zúčastnili dvaja záujemcovia,“ spresnil vtedy hovorca.
"Od človeka, ktorý bude tento úrad viesť, bude závisieť celá činnosť tohto úradu. Je preto dôležité, aby to bol človek rozhľadený v agende súvisiacej s činnosťou tohto úradu, aby to bol človek, ktorý bude vedieť, ako naložiť s majetkom, ktorý bol zaistený na základe rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní,“ uviedla ešte skôr ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) s tým, že by malo ísť o človeka bez akýchkoľvek korupčných vplyvov.
Písomnú časť výberového konania tvorí odborný test predovšetkým zo základných znalostí právnych predpisov vo vzťahu k činnosti Úradu pre správu zaisteného majetku, test z cudzieho jazyka (alebo predloženie certifikátu) a prípadová štúdia,“ doplnilo ministerstvo. Ústna časť je zameraná na osobný pohovor, v rámci ktorého bude krátka prezentácia koncepcie riadenia úradu.
Nový Úrad pre správu zaisteného majetku vzniká na základe zákona k zaisťovaniu majetku, ktorý MS SR presadilo minulý rok. Podľa rezortu ide o dôležitú úpravu pre efektívny boj proti korupcii. Začať fungovať má od 1. augusta 2021. Dovtedy je potrebné zabezpečiť organizačno-personálnu, procesnú a materiálnu pripravenosť úradu. S tým súvisí aj vyhlásenie výberového konania na riaditeľa tohto úradu.