Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

MS:Súdy navrhli v rámci projektu MS od marca mediáciu v 145 civilných sporoch

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Bratislava 20. decembra (TASR) – Súdy navrhli od marca do novembra mediáciu v 145 civilných sporoch. Z toho bolo uzatvorených 65 prípadov. Ide o mediácie realizované v rámci národného projektu z dielne Ministerstva spravodlivosti (MS) SR, ktorý sa zameriava na posilnenie alternatívneho riešenia súdnych sporov. V utorok o tom informovala odborná garanka civilnej časti projektu Beáta Swanová.

Priblížila, že najčastejšie sú služby mediátorov využívané ešte pred podaním žaloby na súd. "Ide o neformálnu procedúru, ktorá je založená na pochopení príčin sporu. Tiež na ochote spoločne hľadať možnosti, ako dosiahnuť dohodu i napriek predchádzajúcim neúspešným pokusom,"povedala Swanová. Tento projekt sa však zameriava na situácie, keď mediáciu odporúča súd po podaní žaloby alebo návrhu na začatie súdneho konania.
Mechanizmus odporučenia mediácie u sporových strán, respektíve u účastníkov súdneho konania je založený na súhlase. "Nejde teda o paušálne odporúčanie mediácie ani o povinné nariaďovanie mediácie," ozrejmila.
Mediácia odporučená súdom v rámci pilotnej fázy projektu je pre účastníkov bezplatná. Mediáciu hradenú z prostriedkov projektu poskytuje v súčasnosti 16 mediátorov, ktorí boli vybraní na základe súťaže začiatkom roka 2022.
Predbežné zistenia podľa ministerstva poukazujú na to, že spokojnosť s mediáciou je väčšia, ak je zo strany súdu správne vyhodnotená ako vhodný spôsob riešenia konkrétneho sporu. A to aj v prípade, ak dohodu nakoniec účastníci nedosiahnu.
Miera úspešnosti mediácie je však v týchto konaniach nižšia, ako štandardne udávaná miera úspešnosti pri mediáciách, ktoré prebiehajú úplne nezávisle od súdneho konania. Podľa predbežných výsledkov je úspešnosť mediácie sporov, ktoré sa už dostali pred súd, na úrovni približne 45 percent.
Na Slovensku pôsobí približne 900 registrovaných profesionálnych mediátorov.

 

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.