Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

MZVaEZ: Otázku uplatňovania právneho štátu v EÚ považuje za legitímnu

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Bratislava 2. apríla (TASR) – Slovenská republika zdieľa názor členských štátov Európskej únie (EÚ), že dôsledné dodržiavanie princípu právneho štátu ako základnej demokratickej hodnoty je nevyhnutné aj v mimoriadnej situácii, akou je šírenie ochorenia COVID-19. TASR o tom informovalo tlačové oddelenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

      ,,SR vníma princíp právneho štátu ako základnú demokratickú hodnotu. Zdieľame preto názor členských štátov EÚ, že dôsledné dodržiavanie tohto princípu je nevyhnutné aj v mimoriadnej situácii, ktorej dnes všetci čelíme. EÚ je spoločenstvom založenom na spolupráci a dialógu. Otázku právneho štátu a jeho uplatňovania v rámci EÚ považujeme za legitímnu a sme pripravení na otvorenú diskusiu s členskými štátmi a európskymi inštitúciami o opatreniach, ktoré prijímajú všetky členské štáty," uviedlo MZVaEZ SR.
      
Trinásť členských štátov EÚ v stredu (1. 4.) varovalo, že núdzové opatrenia spojené s koronavírusovou pandémiou by nemali porušovať základné práva. Stalo sa tak po tom, ako maďarský parlament hlasmi poslancov vládneho bloku Fidesz-KDNP v pondelok (30. 3.) schválil sporný zákon, ktorý udeľuje vláde mimoriadne právomoci. ,,V tejto bezprecedentnej situácii je legitímne, že členské štáty prijímajú mimoriadne opatrenia na ochranu svojich občanov a prekonanie krízy," uvádza sa vo vyhlásení. ,,Hlboko nás však znepokojuje riziko porušenia princípov právneho štátu, demokracie a základných práv v dôsledku prijatia istých núdzových opatrení," dodalo 13 členských štátov EÚ bez toho, aby konkrétne menovali Maďarsko.

 

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.