Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

Na voľbe kandidátov na sudcu ÚS sa má koalícia dohodnúť až po verejnom vypočutí

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Bratislava 10. augusta (TASR) - V koalícii zatiaľ nie je dohoda na tom, ktorých kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR bude preferovať pri voľbe v parlamente. Strany si chcú počkať na verejné vypočutie uchádzačov. O post ústavného sudcu sa uchádza deväť kandidátov, parlament má zvoliť dvoch z nich na septembrovej schôdzi. Prezidentka SR Zuzana Čaputová má z nich vymenovať jedného sudcu ÚS.

       "V tejto chvíli nie je dohoda na dvoch spoločných menách. Zatiaľ sme na túto tému nerokovali. V prvom rade bude dôležité vypočuť si kandidátov, na základe toho by sa mala koalícia dohodnúť," povedala pre TASR predsedníčka poslaneckého klubu Za ľudí Jana Žitňanská.
      Žitňanská spolu s predsedníčkou klubu SaS Annou Zemanovou navrhli za ústavnú sudkyňu Andreu Olšovskú. Žitňanská nepovedala, či bude Olšovskú preferovať, odvoláva sa na verejný híring. "Výber bude transparentný, otvorený, čiže predpokladám, že na základe neho sa poslanci rozhodnú," dodala Žitňanská.
      SaS považuje riadne verejné vypočutie kandidátov na ústavného sudcu za dôležité. "Až po tom, čo prebehne celý výberový proces, budeme diskutovať v koalícii o najvhodnejších kandidátoch," povedal pre TASR hovorca strany Ondrej Šprlák.
      Aj OĽANO považuje vypočutie kandidátov za dôležité na zhodnotenie ich odbornej úrovne. "Hnutie OĽANO zastáva postoj 'nech vyhrá najlepší', pretože Ústavný súd SR je základným garantom dodržiavania najvyššieho zákona štátu a plní nezastupiteľnú úlohu v právnom systéme krajiny," skonštatoval pre TASR Martin Kalužák z mediálneho tímu hnutia.
      "Alfou a omegou bude oficiálne vypočúvanie. Vyjadrovať sa k tomu teraz by bolo predčasné," uviedli pre TASR zo Sme rodina.
      Verejný híring kandidátov má byť 10. septembra. Sudcami Ústavného súdu chcú byť Stanislav Irsák, Ladislav Juszkó, Michal Matulník, Daniel Krošlák, Robert Šorl, Martina Jánošíková, Štefan Kseňák, Miroslav Babják a Andrea Olšovská. Viacerí z nich kandidujú na tento post opätovne.
      Na Ústavnom súde sa uvoľnilo miesto sudcu po tom, ako sa Mojmír Mamojka vzdal funkcie. Zanikla mu na konci mája.