Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

NR SR: Zákony zasahujúce do podnikania majú byť účinné iba k januáru alebo júlu

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Bratislava 23. januára (TASR) - Právne predpisy, ktoré majú podľa doložky vplyvov alebo analýzy vplyvov negatívny vplyv na podnikateľské prostredie, by mali nadobudnúť účinnosť len 1. januára alebo 1. júla príslušného kalendárneho roka. Vyplýva to z návrhu novely zákona o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov, ktorú do Národnej rady (NR) SR predložila skupina koaličných poslancov za hnutie OĽANO.

Zámer zmeniť legislatívu tak, aby zákony s vplyvom na podnikanie boli prijímané v dostatočnom predstihu a aby boli účinné vždy k začiatku roka, mala vláda už v programovom vyhlásení. "Cieľom návrhu zákona je skvalitniť tvorbu práva a zapracovať túto požiadavku vyplývajúcu z programového vyhlásenia vlády," uviedli predkladatelia v dôvodovej správe k navrhovanej novele.

Účinnosť zákona poslanci navrhujú k 1. júlu tohto roka. Termíny účinnosti nových zákonov s negatívnym vplyvom na podnikateľské prostredie by sa mali vzťahovať na právne predpisy, ktoré sa budú schvaľovať po nadobudnutí účinnosti zákona.

 

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.