Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

NRSR: Prijímanie opatrení pri tovare pod colným dohľadom sa upraví

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Bratislava 8. novembra (TASR) – Prijímanie opatrení pri tovare pod colným dohľadom sa upraví. Tiež sa upraví postup na vymáhanie peňažných povinností podľa daňového poriadku. Vyplýva to z novely zákona o presadzovaní práv duševného vlastníctva colnými orgánmi z dielne Ministerstva financií (MF) SR, ktorú v utorok schválilo plénum Národnej rady (NR) SR.

Dôvodom predloženia tohto návrhu zákona do legislatívneho procesu je podľa rezortu financií Európskou komisiou plánované spustenie osobitného elektronického systému na účely prijímania a spracúvania žiadostí o prijatie opatrenia colnými orgánmi.
V novele zákona sa realizuje zmena týkajúca sa podávania žiadosti o prijatie opatrenia pri tovare pod colným dohľadom, žiadosti o predĺženie platnosti rozhodnutia o schválení žiadosti o prijatie opatrenia pri tovare pod colným dohľadom a žiadosti o zmenu rozhodnutia o schválení žiadosti o prijatie opatrenia pri tovare pod colným dohľadom v elektronickej podobe.
Po spustení prevádzky osobitného elektronického systému na účely prijímania a spracúvania žiadostí o prijatie opatrenia colnými orgánmi sa predmetné žiadosti majú podávať výhradne cez tento systém len v elektronickej podobe, ktorý bude súčasne zabezpečovať autorizáciu jednotlivých elektronických žiadostí a v dôsledku toho nebude potrebné podávať žiadosť v písomnej podobe.
Zároveň sa aj na vymáhanie peňažných povinností podľa tohto zákona má používať daňový poriadok. Ustanoví sa tiež lehota na oznámenie výšky nákladov, ktoré je držiteľ rozhodnutia povinný uhradiť v súvislosti s presadzovaním jeho práva duševného vlastníctva colnými orgánmi.


       

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.