Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
NRSR: Správu zaisteného majetku by mal zabezpečovať nový úrad (2)
Kategória: Aktuality Zdroj: TASR
Bratislava 16. septembra (TASR) - Správu zaisteného majetku by mal zabezpečovať nový úrad pod Ministerstvom spravodlivosti (MS) SR. Do trestného zákona by sa mali pridať nové trestné činy ohýbania práva a prikrmovania. Vyplýva to z návrhu zákona o výkone rozhodnutia o zaistení majetku a správe zaisteného majetku, ktorý v stredu poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania.
Funkčný zákon o zaisťovaní majetku podľa ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) potrebujeme. Ukázalo sa to podľa nej napríklad v prípadoch týkajúcich sa Mariana K., Ladislava Bašternáka či Norberta B. "Sledovali sme tu prípady, kedy si úrady medzi sebou prehadzovali zodpovednosť, zatiaľ čo páchateľ sa špekulatívnymi prepismi zbavoval majetku priamo pred očami verejnosti. Z tohto pohľadu vnímam predložený návrh zákona ako kľúčový," uviedla v stanovisku, ktoré TASR zaslal Peter Bubla z tlačového oddelenia MS.
Cieľom novej legislatívy je zaviesť režim správy majetku zaisteného najmä v trestnom konaní, pričom táto právna úprava sa má používať aj v rámci iných procesov, ako sú napríklad daňové konanie, výkon medzinárodných sankcií či preukazovanie pôvodu majetku. Návrhom zákona sa tiež vykonáva transpozícia a implementácia právne záväzných aktov Európskej únie.
Pri špecifickom type majetku, ako napríklad zbrane, strelivo, rádioaktívne materiály, drogy by mali správu tohto majetku vykonávať osobitné orgány.
Ďalšou novinkou má byť aj trestný čin zneužitia práva, takzvaného ohýbania práva. Ten má za cieľ trestať vážne svojvoľné rozhodnutie zo strany sudcu alebo rozhodcu. Novým trestným činom by mal byť aj trestný čin takzvaného prikrmovania, ktorý by mal trestať prijatie a poskytnutie nenáležitej výhody.
Podstatou pre spáchanie tohto trestného činu je, že sudca, prísediaci či rozhodca svojvoľným uplatnením práva rozhodne v zjavnom rozpore so zákonom v prospech či neprospech účastníka konania na súde. V prípade takéhoto konania sa bude môcť potrestať odňatím slobody na jeden až päť rokov," uviedol Bubla.
Návrhom legislatívy sa upravuje aj trestný čin neoprávneného vyrobenia a používania platobného prostriedku, trestný čin legalizácie výnosu z trestnej činnosti a trestný čin nepriamej korupcie.
Zákon by mohol byť účinný od 1. januára 2021, pričom účinnosť týkajúca sa zriadenia nového úradu pre správu zaisteného majetku sa navrhuje od 1. augusta 2021.
© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona
Archív článkov
Kategórie
Aktuality
Rozsudok Správneho súdu potvrdil porušenie zákona o verejnom obstarávaní zo strany TIPOS, a. s.
Redakcia Úrad pre verejné obstarávanie
Obchodnoprávne kolégium Najvyššieho súdu SR prijalo 15 nových judikátov
Redakcia Najvyšší súd SR
Najvyšší súd prijal dôležité stanoviská k zjednoteniu výkladu trestnoprávnych otázok
Redakcia Najvyšší súd SR
Zasadnutie Občianskoprávneho kolégia Najvyššieho súdu SR prinieslo nové stanoviská a rozhodnutia
Redakcia Najvyšší súd SR
Noví znalci a prekladatelia zložili sľub na Ministerstve spravodlivosti SR
Redakcia Ministerstvo spravodlivosti SR