Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

NRSR: Založiť spoločnosť s ručením obmedzeným by malo byť jednoduchšie

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Bratislava 8. novembra (TASR) - Zakladanie spoločnosti s ručením obmedzeným má byť jednoduchšie. Umožniť to má štandardizovaný online formulár. Vyplýva to z novely Obchodného zákonníka, ktorú v utorok posunuli poslanci Národnej rady (NR) SR do druhého čítania.

Zjednodušenie spočíva podľa predkladateľa - Ministerstva spravodlivosti (MS) SR - najmä vo vytvorení štandardizovaných online formulárov a zavedení interaktívneho sprievodcu, ktorý zakladateľa bude sprevádzať pri vytváraní obsahu formulárov a iných príloh potrebných na zaregistrovanie novej spoločnosti s ručením obmedzeným.
Nemá sa to týkať akejkoľvek spoločnosti s ručením obmedzeným. Navrhovaná úprava definuje predmety podnikania, pri ktorých je zjednodušené založenie možné. Predmet podnikania môže byť v takomto prípade zároveň vymedzený maximálne 15 činnosťami zodpovedajúcimi zavádzanému osobitnému zoznamu vybraných voľných živností.
Legislatíva predpokladá, že pri takto zvolenom predmete činnosti sa zápisom spoločnosti do obchodného registra bude považovať živnostenské oprávnenie za automaticky udelené. Týmto spôsobom vzniknutá spoločnosť má byť automaticky zaregistrovaná aj ako daňový subjekt.
Návrhy na zápis má v prípade spoločností zakladaných zjednodušeným spôsobom vybavovať iba jeden registrový súd bez ohľadu na sídlo spoločnosti, a to Okresný súd Žilina. Dátum účinnosti legislatívy sa navrhuje od 1. januára 2023.
Ministerstvo priblížilo, že návrhom zákona sa do právneho poriadku tiež transponujú požiadavky, ktoré vyplývajú zo smernice Európskeho parlamentu a Rady, pokiaľ ide o používanie digitálnych nástrojov a postupov v rámci práva obchodných spoločností.


       
 

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.