Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

Podpis slovensko-maďarskej základnej zmluvy stabilizoval vzťahy

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Bratislava 19. marca (TASR) – Slovenská republika má naďalej záujem na pokračovaní rozumnej pragmatickej politiky vo vzťahu k Maďarsku v duchu dobrého susedstva a spolupráce v prospech občanov oboch štátov. Uviedlo to Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR pri príležitosti 25. výročia podpísania Zmluvy o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi Slovenskou republikou a Maďarskom.

          ,,Môžeme konštatovať, že zmluva podporila rozvoj vzájomne výhodnej spolupráce vo všetkých oblastiach, rešpektujúc princípy medzinárodného práva. Otvorila cestu obom štátom do Európskej únie a NATO a vytvorila komplexný rámec na riešenie vzťahových otázok vrátane otázok súvisiacich so zachovaním kultúrnej a jazykovej identity príslušníkov národnostných menšín. Zároveň vzájomne potvrdila územnú integritu, ako aj nemennosť a neporušiteľnosť spoločných štátnych hraníc," uviedlo MZVaEZ SR.
           Podpis tejto zmluvy bol podľa rezortu diplomacie jedným z najdôležitejších zahraničnopolitických aktov SR krátko po jej vzniku. ,,Stabilizoval a v pozitívnom smere orientoval rozvoj vzťahov s historicky a kultúrne blízkym susedným štátom a národom," priblížilo MZVaEZ SR. Pripomenulo, že zmluvu v predvečer konferencie o Pakte stability v Európe v roku 1995 podpísali predseda vlády SR Vladimír Mečiar a predseda vlády Maďarskej republiky Gyula Horn.

 

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.