Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

Prezidentka: Novela o získavaní údajov nie je dostatočne špecifická

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

 Bratislava 31. júla (TASR) - Prezidentka Zuzana Čaputová nepodpísala novelu zákona o elektronických komunikáciách, pretože legislatíva podľa nej nie je dostatočne určitá a špecifická, má tiež pochybnosti o jej vykonateľnosti. Dôvodom na nepodpísanie novely zákona o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím je nenaplnenie dôvodov na skrátené legislatívne konanie.

        Novela zákona o elektronických komunikáciách, ktorou sa mení aj zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, mala umožniť Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR získavať od operátorov telefónne čísla ľudí, ktorí sa nachádzali v "červených" krajinách. Hlava štátu pripomenula, že Ústavný súd (ÚS) SR v májovom uznesení, ktorý sa týkal podobnej legislatívy, pozastavil účinnosť zákona a stanovil kritériá, ktoré má tento typ právnej úpravy spĺňať.
      Takáto právna úprava môže podľa nej potenciálne zasiahnuť do práva na súkromie, pretože sa má disponovať s dátami osobnej povahy. "ÚS teda stanovil istý test ústavnosti v tomto uznesení. Z môjho hľadiska nová právna úprava nie je dostatočne určitá," uviedla s tým, že vidí otázniky aj nad vykonateľnosťou tejto právnej úpravy. "Bude dobré, ak by zákon bol špecifickejší, aby vyhovel všetkým kritériám, ktoré ÚS stanovil," povedala s tým, že sa treba vyhnúť znefunkčneniu zákona.
      Pri legislatíve týkajúcej sa komisárov hlava štátu vníma potrebu rozšíriť dôvody na odvolanie z týchto funkcií, no nenaplnili sa podľa nej dôvody na skrátené legislatívne konanie. Pripúšťa aj iné možnosti na posudzovanie zlyhávania osôb na týchto postoch. "V prípade, ak by konkrétna osoba vo vedení inštitúcie teraz alebo v budúcnosti zlyhávala v naplnení svojich povinností, že by to dosahovalo až porušenie trestného zákona, ešte stále je možné využiť inšitúty a nástroje trestného práva, ak by na to bol dôvod," vysvetlila.      
Prezidentka má zároveň podľa svojich slov informáciu, že v parlamente je poslanecký návrh tejto úpravy, pričom by mohlo dôjsť k mesačnému posunu, aby sa účel zákona mohol naplniť, ale riadnou legislatívnou cestou.