Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

Prezidentka vymenovala do funkcie 12 nových sudcov všeobecných súdov

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Bratislava 1. októbra (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok v Prezidentskom paláci v Bratislave vymenovala do funkcie 12 nových sudcov všeobecných súdov bez časového obmedzenia. Hlava štátu vo svojom príhovore vyjadrila očakávanie, že sudcovia budú vykonávať svoju funkciu nezávisle a že svoju nezávislosť nebudú vnímať ako vlastné privilégium či výsadu, ale ako ústavné právo občanov, ktorí budú očakávať spravodlivosť.

 
      "Očakávame tiež, že počas rokov svojho pôsobenia nestratíte úctu k zmyslu a étosu svojho povolania. Nesmie sa nám zopakovať situácia, aby ľudia, ktorí majú byť stelesnením výkonu spravodlivosti, slúžili iným záujmom. A očakávame aj, že hodnoty a pravidlá, ktoré už dnes stelesňujete ako sudcovia, budete rešpektovať a dodržiavať aj ako súkromné osoby," vyhlásila prezidentka. Osobná integrita je podľa jej slov základ, na ktorom stojí celé budúce pôsobenie novovymenovaných sudcov.
      Čaputová im zároveň pripomenula, že sa stávajú súčasťou sudcovského stavu vo chvíli, keď si musí nanovo získavať a budovať dôveru verejnosti. "Žiaľ, príliš veľký počet individuálnych zlyhaní a nedostatočná reakcia na ne zvnútra sudcovského stavu spôsobili, že nedôvera voči súdnictvu dosiahla kritickú úroveň. Dnešná situácia nás vystríha, aké je nebezpečné, ak sa k individuálnym zlyhaniam pristupuje benevolentne a ak sa sudcovská kolegialita uplatňuje príliš široko," skonštatovala hlava štátu.
      Novovymenovaným sudcom adresovala, že k obnoveniu a posilneniu kreditu sudcovského stavu na Slovensku môžu veľmi prispieť. "Od dnešného dňa je vašou úlohou chrániť zákonnosť. Vaše povolanie je veľmi náročné, ale aj dôstojné a spoločensky nesmierne prospešné," uviedla prezidentka.
      Novovymenovanými sudcami sú Alexandra Čerňanská Pindejová (Okresný súd Bánovce nad Bebravou), Filip Demo (hosťujúci sudca pre obvod Krajského súdu v Nitre), Dana Gáborová (hosťujúca sudkyňa pre obvod Krajského súdu v Nitre), Peter Hunák (Okresný súd Brezno), Mariana Juríková (hosťujúca sudkyňa pre obvod Krajského súdu v Žiline), Marianna Kertésová (Okresný súd Michalovce), Branislav Krivošík (hosťujúci sudca pre obvod Krajského súdu v Trnave), Katarína Radičová (Okresný súd Námestovo), Andrea Sátorová (hosťujúca sudkyňa pre obvod Krajského súdu v Trnave), Renáta Svrčková (hosťujúca sudkyňa pre obvod Krajského súdu v Žiline), Mária Šadláková (hosťujúca sudkyňa pre obvod Krajského súdu v Trenčíne) a Katarína Zdechovanová (Okresný súd Banská Bystrica).