Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

Prezidentka vymenovala troch sudcov Najvyššieho správneho súdu SR

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Bratislava 26. augusta (TASR) - Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok vymenovala troch sudcov Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR. Jeho zloženie tak doplnia Michal Matulník, Katarína Cangárová a Peter Potásch. Vymenovanie sudcov NSS SR označila za výnimočný akt a ďalší krok k tomu, aby súd mohol plnohodnotne plniť svoju spoločenskú misiu. Poukázala pritom na silnú agendu, ktorú má NSS SR vykonávať.

"Na rozdiel od vašich budúcich kolegov, ktorí už sudcami sú, vy prichádzate z nesudcovského prostredia a sudcami sa stávate až dnes. Sudcovskou funkciou teraz preberáte veľkú právomoc rozhodovať o osudoch ľudí. Neste, prosím, túto zodpovednosť s múdrosťou a pokorou," zdôraznila Čaputová v príhovore. Doplnila, že majú príležitosť zvýšiť dôveryhodnosť justície.
Novovymenovaným sudcom pripomenula najmä nevyhnutnosť nezávislosti pri výkone ich funkcie. "V nedávnej minulosti časť sudcov považovala nezávislosť za svoje privilégium. Je to však ústavné právo občanov a jedna z najdôležitejších podmienok dobrého výkonu sudcovského povolania. Chráňte si ju nielen ako stav mysle, ale aj ako usporiadanie pomerov, ktoré vám umožní rozhodovať nezávisle od akýchkoľvek vonkajších či vnútorných tlakov," skonštatovala.
Vo výberovom konaní na funkciu sudcu NSS SR uspelo spolu 21 uchádzačov vrátane jeho predsedu Pavla Naďa. Spolu s pozíciou predsedu NSS SR sa má obsadiť na novom súde 30 sudcovských miest.
Vznik NSS SR priniesla minuloročná reforma justície. NSS SR má postavenie ako Najvyšší súd SR v oblasti správneho práva. Okrem iného naň prejdú kompetencie disciplinárneho stíhania sudcov i prokurátorov a v určitom rozsahu aj ostatných právnických profesií. Tiež rozhodovanie o ústavnosti a zákonnosti volieb do orgánov územnej samosprávy.