Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

Prezidentka vymenovala za sudcu Ústavného súdu SR Roberta Šorla

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

 Bratislava 30. septembra (TASR) - Novým sudcom Ústavného súdu SR sa stal Robert Šorl, ktorého zvolila za kandidáta spolu s Miloslavom Babjákom Národná rada SR. V stredu ho vymenovala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

      Prezidentka v príhovore ocenila, že vymenovaním Šorla je Ústavný súd SR personálne kompletný, teda má všetkých 13 sudcov. "Obaja kandidáti, ktorých zvolila Národná rada, dostali hlasy poslancov koalície i opozície a boli zvolení v prvom kole voľby. Verím, že takýto priebeh výberu kandidátov na uvoľnené sudcovské posty sa stane na Slovensku tradíciou, aby samotný proces výberu a voľby garantoval všetkým uchádzačom nielen rovnaké podmienky a prístup k významnej sudcovskej funkcii, ale aj dôstojný priebeh tohto procesu," skonštatovala.
      Od nezávislého orgánu ochrany ústavnosti môžno podľa prezidentky právom očakávať, že nezotrvá iba pri izolovanej interpretácii zákonov a ich súladu s ústavou, ale bude dbať na to, aby ústavné princípy prenikali a prežarovali celý právny poriadok. "Slovenská republika potrebuje ústavný súd, ktorý je si vedomý svojho postavenia a svojej misie a je dostatočne sebavedomý, aby ju presadzoval nielen v spolupráci, ale aj v konfrontácii s ďalšími aktérmi verejného života," uviedla v príhovore.
      Prezidentka tiež pripomenula, že ústavný súd zohráva rozhodujúcu rolu pri modernizácii nášho právneho poriadku. Od nového sudcu i jeho kolegov očakáva nezávislé prijímanie rozhodnutí podľa najlepšieho vedomia a svedomia, s pocitom zodpovednosti voči republike a jej občanom.
      Na ústavnom súde sa uvoľnilo miesto sudcu po tom, ako sa Mojmír Mamojka vzdal funkcie. Zanikla mu na konci mája. Z postu ústavného sudcu sa rozhodol odísť po medializovaných informáciách o jeho kontakte s Marianom K.