Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

SAK podporuje zámer posunúť účinnosť zmien v súdnej mape o päť mesiacov

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Bratislava 10. októbra (TASR) – Slovenská advokátska komora (SAK) podporuje zámer Ministerstva spravodlivosti (MS) SR posunúť účinnosť zmien v súdnej mape o päť mesiacov na 1. júna 2023. TASR o tom informovali z mediálneho odboru SAK.

 

"Komora samotný zámer posunúť účinnosť zmien v súdnej mape na 1. jún 2023 podporuje. Myslíme si, že v súčasnej situácii ide o jediné možné riešenie, ktoré má zabrániť znefunkčneniu súdov v dôsledku meškania v prípravách," povedal predseda komory Martin Puchalla.
Okrem doriešenia praktických aspektov reformy je podľa SAK dôležité, aby bol tento časový priestor využitý aj na vyjasnenie spôsobu obsadzovania nových sudcovských miest. "Presun sudcov medzi súdmi musí byť uskutočnený tak, aby nemohlo dôjsť k svojvoľnému zásahu do sudcovskej nezávislosti, a tým aj do práva účastníkov na zákonného sudcu," dodali z komory.
SAK zároveň vyzýva na obnovenie potrebného odborného dialógu, v rámci ktorého by sa preskúmali možnosti ďalších vecných opráv reformy (osobitne napríklad vo vzťahu k mestským súdom).
Minister spravodlivosti Viliam Karas minulý týždeň avizoval, že navrhne zmenu zákona, ktorou sa predĺži čas potrebný na implementáciu novej súdnej mapy o päť mesiacov. Vytvorenie dodatočného časového priestoru je podľa neho nevyhnutné na naplnenie cieľov reformy a na vytvorenie predpokladov na postupné zlepšovanie výkonu súdnej moci.
Cieľom reformy súdnej mapy je okrem iného aj zvýšenie efektivity výkonu súdnej moci a zabezpečenie špecializácie sudcov na hlavné agendy. Reforma počíta aj so vznikom mestských súdov v Bratislave a Košiciach či s novými správnymi súdmi. Tiež s úpravou niektorých obvodov okresných súdov a agend, ktorými sa majú zaoberať krajské súdy.

 

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.