Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

SAK: Trestné právo má byť využívané ako posledná možnosť

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Bratislava 2. decembra (TASR) – Trestné právo má byť využívané ako posledná možnosť (ultima ratio) a vynucovať dodržiavanie opatrení by mal štát predovšetkým prostredníctvom správneho práva. Vo svojom stanovisku to uviedla Slovenská advokátska komora (SAK) v reakcii na navrhované zmeny v trestnom práve rezortom spravodlivosti.

"Rozumieme potrebe v tejto mimoriadnej situácii zasiahnuť proti porušovateľom opatrení a prípadne aj proti tým, ktorí napríklad útočia na zdravotníkov či policajtov. Upozorňujeme však na to, že trestné právo má byť využívané ako posledná možnosť," spresnila v stanovisku, ktoré TASR poskytla hovorkyňa SAK Alexandra Donevová.
Ďalej uviedla, že komora v marci vypracovala návrhy na zmenu ustanovení trestného práva. Navrhovala napríklad širšie použitie alternatívnych trestov, zmenu definície malej škody a ďalšie ustanovenia. "Na túto našu iniciatívu sme nedostali žiadnu odpoveď," podotkla.
Komora tvrdí, že návrh prináša viacero dobrých zmien. "Po podrobnom preštudovaní navrhovanej novely ako celku k nemu komora zaujme stanovisko a taktiež zašle pripomienky v rámci medzirezortného pripomienkového konania," dodala.
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková v stredu (1. 12.) predstavila návrh novely Trestného zákona. Po novom chce presadiť výraznejšie využívanie alternatívnych trestov namiesto odňatia slobody či rozlišovanie užívateľov od výrobcov drog. Okrem iného by mohol byť dôvodom na vyšší trest spáchanie trestnému činu pre výkon povolania. Návrh upravuje aj problematiku sexuálnych trestných činov či šírenia dezinformácií. Tiež navrhuje zvýšiť hranicu malej škody z pôvodných 266 na 500 eur.