Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Slovensko porušilo práva obete trestného činu – rozhodol tak ESĽP
Kategória: Aktuality Autor/i: Redakcia Zdroj: Ministerstvo spravodlivosti SR
Európsky súd pre ľudské práva rozhodol 24. októbra 2024, že Slovenská republika porušila čl. 4 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd tým, že nezabezpečila účinné vyšetrovanie podozrenia z obchodovania s ľuďmi v prípade B. B.
Tento prípad sa zaoberal vyšetrovaním trestného činu, ktorého obeťou bola sťažovateľka, žena rómskeho pôvodu, ktorá vyrastala v štátnej starostlivosti a neskôr sa cez sprostredkovateľa dostala do Spojeného kráľovstva, kde bola nútená k prostitúcii. Spojením s políciou vo Veľkej Británii a následnou pomocou Armády spásy sa jej podarilo vrátiť na Slovensko cez program Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) a vstúpila do programu Slovenskej katolíckej charity na podporu obetí obchodovania s ľuďmi.
Slovenské orgány na podnet Slovenskej katolíckej charity začali trestné stíhanie, prípad však kvalifikovali ako kupliarstvo a sprostredkovanie prostitúcie, čo viedlo k odsúdeniu osoby, ktorá jej pomohla dostať sa do Spojeného kráľovstva a profitovala z jej prostitúcie. Sťažovateľka však upozornila, že slovenské orgány neuznali jej status obete obchodovania s ľuďmi a nezabezpečili jej adekvátnu podporu a odškodnenie. Vyšetrovanie bolo podľa nej nedostatočné, necitlivé a opakovane ju nútilo vypovedať o traumatizujúcich zážitkoch bez ohľadu na jej psychický stav.
ESĽP vo svojom rozhodnutí uviedol, že slovenské orgány nepostupovali dostatočne dôsledne pri posudzovaní všetkých aspektov prípadu, a nezohľadnili skutočnosť, že sťažovateľka bola vo Veľkej Británii identifikovaná ako obeť obchodovania s ľuďmi. Jej mladý vek a sociálna zraniteľnosť mali byť dostatočným podnetom pre rozsiahlejšie vyšetrovanie.
Súd kritizoval aj zdĺhavosť konania, ktoré trvalo od roku 2012 do roku 2021, keď ho ukončil až Ústavný súd SR. ESĽP konštatoval, že slovenské orgány porušili čl. 4 Dohovoru, ktorý zakazuje otroctvo a nútenú prácu, a že vyšetrovanie nebolo dostatočne dôkladné.
ESĽP priznal sťažovateľke odškodné vo výške 26 000 eur za nemajetkovú ujmu a 15 000 eur za trovy konania, aj keď požadovala vyššiu sumu. Ministerstvo spravodlivosti SR vyhlásilo, že o rozsudku bude informovať prokuratúru a príslušné orgány.
Celé znenie rozhodnutia v anglickom jazyku je dostupné tu: https://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-237439
Archív článkov
Kategórie
Aktuality
Na prebiehajúcej 22. schôdzi parlamentu bolo schválených niekoľko zákonov (2)
Redakcia Národná rada SR
Právny obzor 5/2024 už na webe
Redakcia