Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

Súdna rada navrhuje B. Ricziovú na dodatočnú sudkyňu Všeobecného súdu EÚ

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Bratislava 17. marca (TASR) - Súdna rada SR zvolila Beatrix Ricziovú za kandidátku na dodatočnú sudkyňu Všeobecného súdu EÚ. Jej kandidatúru ešte musí odsúhlasiť vláda. Potom sa bude môcť postaviť pred poradný výbor Rady EÚ. TASR o tom informovala hovorkyňa Kancelárie Súdnej rady SR Veronika Müller.

Súdna rada SR odsúhlasila kandidatúru Ricziovej jednohlasne. "Som veľmi vďačná členom súdnej rady, že mi prejavili svoju dôveru a pokúsim sa urobiť všetko preto, aby som ich nesklamala. V tejto súvislosti to zároveň vnímam ako veľký záväzok pracovať konzistentne a ešte viac na tom, aby som uspela a aby som sa stala aj platným členom Všeobecného súdu EÚ," uviedla po vyhlásení výsledkov.
Ricziovú navrhla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. V súčasnosti zastupuje SR pred súdmi EÚ. V minulosti okrem iného pôsobila aj na Úrade vlády SR. Venuje sa i publikačnej činnosti. Ovláda angličtinu, francúzštinu a nemčinu. "Bola navrhnutá kvalitná kandidátka, jej doterajšia kariéra a výsledky, ako aj vypočutie pred súdnou radou dávajú záruky, že súdna rada posiela pred vládu skutočne kvalitného a odborne zdatného kandidáta," povedal predseda Súdnej rady SR Ján Mazák.
Miesto dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ sa snaží Slovensko obsadiť od septembra 2016. V posledných prípadoch oprávnené subjekty nepredložili do voľby žiadne návrhy. Predtým poradný výbor Rady EÚ neodporučil obsadenie pozície dodatočného sudcu Martinou Jánošíkovou. Neúspešnými kandidátmi boli v minulosti aj Michal Kučera, Mária Patakyová, Radoslav Procházka a Ivan Rumana.
Všeobecný súd EÚ je súčasťou Súdneho dvora EÚ. Funkčné obdobie sudcov je šesť rokov. Rovnako ako Súdny dvor EÚ, aj Všeobecný súd EÚ sídli v Luxemburgu.