Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

Súdna rada SR schválila ďalších piatich kandidátov na sudcov NSS SR

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

 Bratislava 19. augusta (TASR) - Súdna rada SR schválila vo štvrtok na svojom zasadnutí ďalších piatich kandidátov na sudcov Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR. Traja kandidáti musia byť ešte vymenovaní za sudcov hlavou štátu s pridelením na NSS SR, ostatní dvaja už pôsobia na pozícii sudcu krajského súdu a na NSS SR budú len preložení.

Súdna rada SR schválila štyroch úspešných kandidátov z tretieho kola výberového konania a jednu úspešnú kandidátku z druhého kola výberového konania. Urobila tak na základe výsledkov kontrolných komisií, ktoré preverovali kandidátov. "Kontrolná komisia preverila majetkové pomery kandidátov, predpoklady sudcovskej spôsobilosti a prípadné vzťahy s osobami z prostredia organizovaného zločinu," spresnil predseda Súdnej rady SR Ján Mazák. Všetkých kandidátov kontrolné komisie odporučili na schválenie za sudcov NSS SR.
Zatiaľ je súčasťou NSS SR 16 sudcov vrátane jeho predsedu Pavla Naďa. Novú inštitúciu posilní sudkyňa Krajského súdu v Žiline Jana Martinčeková a sudca Krajského súdu v Trnave Michal Novotný. Po vymenovaní za sudcov prezidentkou Zuzanou Čaputovou by mal na NSS SR začať pôsobiť aj advokát Michal Matulník, advokátka Katarína Cangárová a vysokoškolský profesor Peter Potásch.  Prezidentka Čaputová 21. júla vymenovala do funkcie už piatich sudcov NSS SR, ktorí neboli doteraz sudcami.
Nový NSS SR začal fungovať 1. augusta. Súdna rada SR mala pôvodne o zvyšných piatich kandidátoch rozhodovať na začiatku júla, vtedy však nebola uznášaniaschopná.
Vo verejnom vypočutí na funkciu sudcu NSS SR uspelo dovedna 21 uchádzačov vrátane jeho predsedu Pavla Naďa. Spolu s pozíciou predsedu NSS SR sa má obsadiť na novom súde 30 sudcovských miest.
Vznik NSS SR priniesla minuloročná reforma justície. NSS SR má postavenie ako Najvyšší súd SR v oblasti správneho práva. Okrem iného naň prejdú kompetencie disciplinárneho stíhania sudcov i prokurátorov a v určitom rozsahu aj ostatných právnických profesií. Tiež rozhodovanie o ústavnosti a zákonnosti volieb do orgánov územnej samosprávy.