Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

Úrad na ochranu whistleblowerov stále nemá svojho šéfa,vláda riešila koronakrízu

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Bratislava 27. júla (TASR) – Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti stále nemá svojho predsedu. Dvoch už vybraných kandidátov musí schváliť vláda a následne posunúť do parlamentu. Tá zatiaľ túto otázku neriešila vzhľadom na koronakrízu, odvoláva sa aj na svoje protikorupčné nastavenie.

      „Ochrana oznamovateľov korupcie bola potrebná predovšetkým v čase predchádzajúcich vlád, kedy denne vychádzali na povrch rôzne kauzy. Súčasná vláda a premiér sú nastavení výrazne protikorupčne, z toho dôvodu je zriadenie úradu na ochranu oznamovateľov obsiahnuté aj v programovom vyhlásení vlády,“ uviedli pre TASR z tlačového odboru  Úradu vlády SR.
      Na otázku, kedy bude vláda posudzovať dvoch vybraných kandidátov, úrad vlády priamo neodpovedal. „Vzhľadom na riešenie aktuálnych a urgentných otázok súvisiacich s koronakrízou a prepadom ekonomiky sa táto otázka ešte nedostala na rokovanie vlády,“ uviedli pre TASR.
      Nadácia Zastavme korupciu vyzvala vládu, aby sfunkčnila úrad na ochranu whistleblowerov ešte v apríli. Neziskovka vtedy pripomenula, že predseda protikorupčného úradu nebol zvolený v parlamente ani na druhý pokus a to napriek dvom výberovým konaniam. V druhom výberovom konaní uspeli právnička Zuzana Dlugošová a analytik Najvyššieho kontrolného úradu SR Martin Rajňák. Podľa Nadácie Zastavme korupciu boli obaja kandidáti schopní úrad zodpovedne viesť.