Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

ÚS: Časť zákona o verejných vodovodoch je v rozpore s ústavou

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Košice 13. decembra (TASR) – Časť zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách je v rozpore s ústavou. Rozhodol o tom v utorok Ústavný súd (ÚS) SR. Ide o ustanovenia, ktoré ukladajú vlastníkom verejných vodovodov povinnosť na vlastné náklady zabezpečovať opravy a údržbu vodovodných prípojok, ktoré sa na vodovod pripájajú.

Novelizáciu zákona z konca minulého roka napadla prezidentka SR Zuzana Čaputová. Národná rada (NR) SR schválila zmenu zákona 14. decembra 2021 napriek vetu hlavy štátu a jej žiadosti o úpravy. Podľa prezidentky sa v novele zavádza ústavne nesúladné, nerovnaké postavenie vlastníkov verejných vodovodov na strane jednej a vlastníkov vodovodných prípojok a nehnuteľností, ktorým prípojky slúžia, na strane druhej. "Schválený zákon paušálne ukladá vlastníkom verejných vodovodov povinnosť na vlastné náklady zabezpečiť opravy a údržbu cudzieho majetku (vodovodné prípojky zriadené na verejnom priestranstve) bez toho, aby bolo riadne zdôvodnené, prečo je taký režim nevyhnutný,"uviedla Čaputová v stanovisku. V marci ÚS pozastavil účinnosť týchto ustanovení.
ÚS na utorkovom zasadaní zároveň prijal na ďalšie konanie návrh skupiny 30 poslancov NR SR na posúdenie ústavnosti zákona v súvislosti s novými sídlami a obvodmi súdov, ako aj návrh Najvyššieho správneho súdu (NSS) k zákonu o pobyte cudzincov.

       

 

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.