Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

ÚS nevyhovel návrhu vyhlásiť novelu zákona o prokuratúre za protiústavnú

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Košice 29. septembra (TASR) – Ústavný súd (ÚS) SR nevyhovel návrhu skupiny opozičných poslancov Národnej rady (NR) SR vyhlásiť za protiústavnú minuloročnú novelu zákona o prokuratúre. Novela stanovila nové pravidlá pri voľbe generálneho a špeciálneho prokurátora. ÚS o tom rozhodol na stredajšom neverejnom zasadnutí pléna.

Podľa prijatej novely sa o funkciu šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR môžu uchádzať aj kandidáti, ktorí nie sú prokurátormi. Rozšíril sa tiež okruh osôb a inštitúcií, ktoré kandidátov na generálneho alebo špeciálneho prokurátora navrhujú. Špeciálnym prokurátorom sa už nemusí stať len prokurátor GP ako predtým.
Opozičný Smer-SD v podaní novelu kritizoval s tým, že zákonné kritéria, ktoré musí spĺňať kandidát na funkciu generálneho a špeciálneho prokurátora, sú nižšie, ako podmienky pre vymenovanie do funkcie prokurátora. Strana argumentovala tiež podľa nej neústavným legislatívnym procesom. Neúspešne pred rokom žiadala pozastavenie účinnosti novely, čo by znemožnilo vládnej koalícii postupovať pri voľbe šéfa GP a Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podľa nových pravidiel.