Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

ÚS posúdi ustanovenia o pracovnom pomere učiteľov vysokých škôl

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Košice 7. septembra (TASR) - Ústavný súd (ÚS) SR preskúma ustanovenia Zákonníka práce a zákona o vysokých školách, ktoré sa týkajú pracovného pomeru vysokoškolských učiteľov na určitú dobu. Právne normy na ÚS napadla skupina opozičných poslancov Národnej rady (NR) SR, ktorá ich považuje za diskriminačné. ÚS na stredajšom zasadnutí pléna prijal návrh na ďalšie konanie.

V prípade Zákonníka práce poslanci kritizujú vyňatie vysokoškolských pedagógov spod ochrany pred reťazením pracovných pomerov. Napadnuté ustanovenie v tohtoročnej novele zákona o VŠ stanovuje, že "pracovný pomer na miesto vysokoškolského učiteľa možno uzatvoriť na základe jedného výberového konania najdlhšie na päť rokov".

"V posudzovanom prípade dochádza navrhovateľom napadnutými ustanoveniami zákonov k ústavne neprípustnej diskriminácii na základe iného postavenia (povolanie vysokoškolských pedagógov)," uvádza sa v podaní na ÚS.

 

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.