Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

ÚS rozhoduje o ústavnosti referendovej otázky o demisii vlády

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Košice 26. októbra (TASR) – Ústavný súd (ÚS) SR sa v stredu zaoberá otázkou ústavnosti v prípade prvej referendovej otázky o bezodkladnej demisii vlády. TASR to potvrdila hovorkyňa ÚS Martina Ferencová.

"Predmetom rokovania bude, okrem iného, aj rokovanie o návrhu prezidentky SR na začatie konania podľa článku 125b odsek 1 Ústavy SR o súlade predmetu referenda, ktoré sa má vyhlásiť na základe petície občanov s Ústavou SR," uviedla hovorkyňa.
Neverejné zasadnutie pléna ÚS sa začalo o 9.00 h, po skončení je ohlásený tlačový brífing. Od rozhodnutia ÚS bude závisieť, či referendum, ktoré prezidentka SR Zuzana Čaputová vypíše, bude mať jednu alebo dve otázky. ÚS má na prerokovanie 60 dní, lehota začala plynúť 13. septembra.
Otázku, či ľudia súhlasia s tým, že vláda SR má bezodkladne podať demisiu, považuje hlava štátu po konzultácii s viacerými ústavnými právnikmi za spornú z hľadiska ústavnosti. V referende bude otázka o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR, či už referendom alebo rozhodnutím parlamentu, a o vypísaní predčasných volieb. Podľa Čaputovej je táto otázka v súlade s ústavou.

 

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.