Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

ÚS SR: Časti prorodinného balíčka sú protiústavné

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Košice 13. decembra (TASR) – Za protiústavné označil v utorok Ústavný súd (ÚS) SR časti tzv. prorodinného balíčka, ktorý Národná rada (NR) SR v júni opätovne schválila po vetovaní prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Rozhodnutie pléna ÚS v utorok oznámil predseda súdu Ivan Fiačan s tým, že poukázal na neústavnosť legislatívneho procesu pred prijatím právnej úpravy.

ÚS dospel k záveru, že "napadnutá právna úprava, ktorá je ako celok v čase vyhlásenia tohto nálezu stále platnou súčasťou právneho poriadku, nie je v súlade s článkom 1 odsek 1 a článkom 2 odsek 2 ústavy v spojení s článkom 55a ústavy a s článkom 1 ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti".         
ÚS v danej veci konštatoval nerešpektovanie podmienok na skrátené legislatívne konanie, nemožnosti relevantne sa vyjadriť Rade pre rozpočtovú zodpovednosť k finančným dôsledkom právnej úpravy či obídenie samospráv v danom procese. Napadnutý zákon sa podľa Fiačana uvedie do súladu s ústavou jedine jeho opätovným prerokovaním v Národnej rade, a to pri zohľadnení nedostatkov identifikovaných v odôvodnení nálezu.
Prezidentka na ÚS napadla sporné časti balíčka z dielne ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) v rámci zákona o financovaní voľného času dieťaťa. Argumentovala, že balíček bol prijatý v skrátenom legislatívnom konaní, na ktoré zjavne nebol splnený žiadny zákonný dôvod. Obsahom zákona sa pritom mali porušiť ústavné pravidlá rozpočtovej zodpovednosti a transparentnosti. Zároveň prezidentka upozornila, že zníženie prídavku na dieťa a príplatku k prídavku na polovicu v čase, keď namiesto rodiča prijíma tieto dávky osobitný príjemca, je v rozpore s Dohovorom o právach dieťaťa. NR SR v tejto časti už zákon zmenila.
Prezidentka deklarovala, že návrh podala nie preto, že je proti pomoci rodinám, ale preto, aby rodiny dostávali adresnú, včasnú a dostatočne účinnú pomoc.
© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.