Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

ÚS: Súdy musia priorizovať konania, ktorých predmetom je právo na informácie

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Bratislava 23. marca (TASR) - V konaniach, ktorých predmetom je realizácia práva na informácie, musia súdy konať prioritne. Vyplýva to z nálezu Ústavného súdu (ÚS) SR o sťažnosti Transparency International Slovensko (TIS) proti postupu Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR a Krajského súdu (KS) v Bratislave. Sťažnosť TIS sa týka rozhodovania o sprístupnení informácií o údajnej predraženej zákazke v súvislosti so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ.

   Konanie o sprístupnenie informácie trvalo ku dňu podania ústavnej sťažnosti 58 mesiacov bez právoplatného rozhodnutia. Momentálne má prípad na stole NSS SR, ktorý bol podľa ÚS SR v tejto veci doteraz nečinný. Ústavný súd preto "Najvyššiemu správnemu súdu SR prikazuje, aby konal bez zbytočných prieťahov".
   NSS SR zobral tento nález na vedomie. "V danej veci senát 3S najvyššieho správneho súdu verejne vyhlási rozhodnutie 30. marca 2022," priblížil pre TASR hovorca NSS SR Michal Hajtol.
   TIS považuje toto rozhodnutie za prelomové. "Na druhej strane, ÚS SR síce prikázal NSS SR konať, ale na samotné požadované informácie si stále musíme počkať. Opäť sa tým ukazuje, že vymožiteľnosť infozákona je slabá a pri plánovanej novelizácii by malo byť prioritou sa týmto problémom vážne zaoberať," vyhlásil právnik TIS Ján Ivančík.