Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

ÚS: Súhlasom prokurátora ÚŠP s prehliadkou v sídle Penty došlo k porušeniu práv

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Košice 17. januára (TASR) – Ústavný súd (ÚS) SR rozhodol o sťažnosti v prípade policajného zásahu v bratislavskom sídle finančnej skupiny Penta z decembra 2020. Súhlasom prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) s príkazom vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) na prehliadku iných priestorov boli porušené základné práva sťažovateľov na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného života a na inú právnu ochranu, ako aj ich právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života. Konštatoval to III. senát ÚS SR.

Sťažovateľmi boli Digital Park II, s. r. o., Penta Investments Limited a Penta Real Estate, s. r. o. ÚS v rozhodnutí z 12. januára zrušil uvedený súhlas prokurátora ÚŠP. Zároveň v danej veci odmietol sťažnosť proti postupu polície pri vykonávaní prehliadky iných priestorov. Vo zvyšnej časti ústavnej sťažnosti súd nevyhovel.
K zásahu ozbrojených policajtov došlo 1. decembra 2020 v bratislavskom Digital Parku v súvislosti s kauzou Gorila. Vtedajšieho šéfa Penty a finančníka Jaroslava H. spolu s ďalšími obvinili z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti, niekoľko týždňov bol vo väzbe. Generálna prokuratúra SR obvinenie koncom augusta 2021 zrušila. Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR sa neskôr v mene štátu finančníkovi ospravedlnilo za nezákonne vznesené obvinenie a väzobné stíhanie. Finančníka a ďalších ľudí v súvislosti s kauzou v decembri 2022 opäť obvinili.

      

 

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.