Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

V. Karas: Posunutím účinnosti nedôjde k zmenám vo vecných otázkach súdnej mapy

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

Banská Bystrica 10. októbra (TASR) – Posunutím účinnosti súdnej mapy o päť mesiacov nedôjde k zmenám vo vecných otázkach reformy ani k spomaleniu procesov jej implementácie. Ohrozené nie je podľa ministra spravodlivosti Viliama Karasa ani čerpanie prostriedkov z plánu obnovy. Uviedol to v pondelok v Banskej Bystrici na spoločnej tlačovej konferencii s predsedami krajských súdov a sudcami poverenými plnením úloh predsedov správnych súdov.

 "Vytvárame si len časový priestor, aby sme mohli pokojne pripraviť nástup novozorganizovaných zväčšených obvodov súdov. Osobitne si pripravujeme priestor, aby sme mohli úspešne spustiť nové tri správne súdy, ktoré sú nóvum v histórii Slovenskej republiky. Budú prínosom, ale nemôžeme si dovoliť, aby to škrípalo pri ich spustení," vysvetlil Karas.
Súdna mapa mala pôvodne vstúpiť do platnosti od 1. januára 2023, minister avizoval posunutie účinnosti k 1. júnu 2023. Za najväčší problém považuje nedostatok sudcov a personálu pre novovznikajúce súdy. "Ak sa táto lehota predĺži, získame dostatok kvalifikovaných odborných sudcov, ktorí budú mať dostatočný časový priestor, aby prestúpili na novozriadené správne súdy," dodal Karas.
Odklad účinnosti súdnej mapy pozitívne vníma aj predseda Krajského súdu v Bratislave Boris Tóth, podľa ktorého by zavedenie zmien od začiatku nového roka znamenalo kolaps. "K dnešnému dňu nevieme, kde by sme sa mali sťahovať. Nevieme, ktorá budova je určená pre budúce mestské súdy III a IV," uviedol Tóth.
Podľa predsedu Krajského súdu v Bratislave bude pre dva zlúčené súdy v Bratislave potrebná budova, v ktorej bude možné zriadiť 45 pojednávacích miestností. "Do ktorej budovy sa takýto počet vojde? Nie každá budova je pripravená na súdne priestory," poznamenal Tóth. 

© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.