Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Aktuality

Využívanie elektronického monitoringu stúpa, v súčasnosti monitorujú 1168 ľudí

Kategória: Aktuality Zdroj: TASR

  Omšenie 13. augusta (TASR) - Využívanie elektronického monitoringu obvinených a odsúdených z roka na rok rastie. V súčasnosti využívajú justičné orgány tento spôsob monitorovania u viac ako 1100 osôb.

"Od ich zavedenia v roku 2016 sa využitie elektronického monitoringu stále zvyšuje. Dôkazom boli aj roky 2020 a 2021, v rámci ktorých máme obmedzenie fungovania v krajine a napriek tomu je ich využitie vyššie ako v predchádzajúcich rokoch," povedal pre TASR riaditeľ odboru probácie, mediácie a prevencie kriminality Ministerstva spravodlivosti SR Samuel Burský.
Rezort spravodlivosti podľa neho predpokladá, že aj v tomto roku sa prekročí počet prípadov, ktoré boli takýmto spôsobom riešené v predchádzajúcom roku a tento trend sa udrží a bude neustále stúpať.
"V súčasnosti monitorujeme 1168 osôb. Zároveň ide aj o  osoby, ktoré popri tom monitorujeme pre ich ochranu. Najčastejšie využívame režim kontroly pohybu a pobytu, teda GPS sledovanie obvinených alebo odsúdených, kde sa sleduje, či sa pohybujú v miestach, kde sa môžu pohybovať, alebo či sa nenachádzajú v miestach, kde nemajú," dodal Burský.