Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Online časopis

Spomienka na profesora Petra Blahu.

Spomienka na profesora Petra Blahu.
Doc. JUDr.
Jozef
Vozár
CSc.
Ústav štátu a práva SAV, Bratislava.
Dňa 29. mája 2018 mi prišla na mobil správa od dcéry profesora Petra Blahu: "
Jožko, ocko dnes o 14,00 hodine zomrel.
" Napísal som túto veľmi smutnú správu mnohých kolegom a bývalým spolužiakom. Zaujala ma jedna odpoveď bývalej spolužiačky z Trnavy: "
Pre mňa bol v 80. rokoch pán a nie súdruh a som za to vďačná, že bol oázou ľudskosti medzi súdruhmi
." Rád by som nadviazal na túto myšlienku a ako bývalý študent Právnickej fakulty Univerzity Komenského si zaspomínal na môjho najobľúbenejšieho pedagóga.
Ako každý pred nástupom na fakultu, tak aj ja som bol zvedavý, aké predmety ma na fakulte čakajú a, najmä, kto ich bude učiť. Poučenie viacerých starších kolegov sa zhodovalo v jednom. V prvom ročníku na fakulte nás čakal najatraktívnejší predmet rímske právo, ktorý brilantne prednášal Peter Blaho, v tom čase vo vedeckej hodnosti docenta. S veľkými očakávaniami som išiel na jeho prvú prednášku. Bol jedným z mála pedagógov, ktorí nerobili prezentáciu na prednáškach, napriek tomu amfiteáter Univerzity Komenského býval zaplnený. S odstupom času môžem povedať, že jeho prednášky patrili k tým najlepším, čo som počas štúdia na Právnickej fakulte absolvoval. Ako pedagóg bol veľmi prísny, ale zároveň principiálny a spravodlivý. Bol výborný rečník, jeho prednášky boli pohladením ducha. Aby udržal svojich poslucháčov v pozornosti, občas spestril prednášku vtipom z právnického prostredia. Aj vtipy boli nielen obsahom, ale aj interpretáciou jedinečné a podané so suchým anglickým humorom. Jeden z n
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).