Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Online časopis

Ficová, S. - Križan, M. - Fekete, I. - Hamřik, M. - Ivančo, M. - Klincová, Z. - Raková, K.: Zásadná reforma dedičského práva - nevyhnutnosť či nepodstatnosť?

Bratislava: Wolters Kluwer ČR, 2023 strán 392, ISBN 978-80-7676-865-9 (brož.), ISBN 978-80-7676-8
 
Monografia "Zásadná reforma dedičského práva - nevyhnutnosť či nepodstatnosť?" je mimoriadne hodnotným dielom, ktoré predstavuje nielen hlbokú analýzu aktuálneho stavu dedičského práva na Slovensku, ale ponúka aj návrhy na jeho modernizáciu. Na túto publikáciu som natrafila najprv v elektronickej podobe (Dostupné na: https://www.flaw.uniba.sk/fileadmin/praf/Pracoviska/Katedry/KOP/Dokumenty_KOP/Zasadna_reforma_dedicskeho_prava_3.pdf) a neskôr i v tlačenej forme, čo mi umožnilo dôkladne preštudovať jej obsah, pričom ma zaujali nielen hlavné tézy, ale aj konkrétne prípadové analýzy, ktoré sú rozpracované na viacerých stranách. Kolektív autorov, vedený prof. Svetlanou Ficovou, analyzuje problematiku dedenia zo všetkých možných uhlov pohľadu, pričom sa dotýka otázok právnych, procesných aj technologických, vrátane aktuálnej témy digitálneho dedičstva. Monografia vznikla ako výsledok vedeckého grantu "Zásadná reforma dedičského práva - nevyhnutnosť či nepodstatnosť?", ktorý bol schválený Vedeckou grantovou agentúrou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky pod registračným č. 1/0610/21 s dobou riešenia v rokoch 2021 až 2023. Už na prvý pohľad je zrejmé, že ide o rozsiahle dielo, ktorého obsah je rozdelený do piatich tematických kapitol, pričom každá sa venuje kľúčovým aspektom dedičského práva. Aj keď mojim zámerom bolo poskytnúť detailnú recenziu, uvedomila som si, že by to bolo samo osebe rozsiahlym dielom. Preto som sa rozhodla obsah monografie len výstižne charakterizovať.

 

Prvá kapitola sa venuje predpokladom dedenia, ako sú smrť poručiteľa a existencia dedičstva. Autori upozorňujú na potrebu legálnych definícií týchto pojmov v súvislosti s medicínskym a technologickým pokrokom. Téma je spracovaná detailne, pričom sa týka aj otázok súvisiacich s určením presného okamihu smrti a prechodom majetku do digitálneho prostredia. Druhá kapitola analyzuje dedenie zo zákona, pričom upozorňuje na problémy súvisiace s interpretáciou právnych ustanovení týkajúcich sa dedičských skupín. Kapitola tiež kritizuje preferovanie od úmrti v prospech štátu pred zapojením vzdialenejších príbuzných poručiteľa, čo môže byť vnímané ako nespravodlivé.
Jednou z najvýznamnejších častí diela je tretia kapitola, ktorá sa zaoberá závetnou slobodou poručiteľa. Autori poukazujú na obmedzenia testamentárnej slobody, ktoré sú zakotvené v slovenskom právnom systéme, a navrhujú rozšírenie možností závetu o nové formy, ako je dedičská zmluva či darovanie pre prípad smrti. Kapitola tiež ponúka porovnanie so zahraničnými právnymi úpravami, ktoré môžu byť inšpiráciou pre modernizáciu dedičského práva na Slovensku. Štvrtá kapitola sa zameriava na procesné aspekty dedenia, konkrétne na obligatórnosť dedičského konania a riešenie sporov
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).