Právny portál určený širokej odbornej verejnosti

Online časopis

Následky zastavenia (ex lege) prerušených konaní podľa zákona o konkurze a reštrukturalizácii (teoretické a praktické aspekty)

Príspevok sa zaoberá problematikou účinkov ex lege späťvzatia žaloby pri prerušených konaniach podľa § 47 zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii (ďalej aj "zákon o konkurze a reštrukturalizácii" alebo "ZKR"). Smeruje k zodpovedaniu otázky, či súd v zmysle § 47 ods. 4 ZKR zastaví ex lege celé konanie, alebo iba voči úpadcovi. Rozhodovacia prax súdov sa rôzni a riešeniu nepomáha ani nejednoznačnosť a vágnosť tohto zákonného ustanovenia, ktoré nerieši otázku prerušených súdnych konaní pri samostatnom procesnom spoločenstve. Problematické sú situácie, kde v konaniach je procesná kumulácia na oboch sporových stranách, teda v prípade pasívneho alebo aktívneho samostatného procesného spoločenstva, pričom iba voči jednému členovi spoločenstva, prípadne viacerým, bol vyhlásený konkurz a tieto súdne konania sú ex lege prerušené podľa § 47 ZKR. Predovšetkým prvoinštančné súdy tak musia pri svojom rozhodovaní riešiť výklad tohto ustanovenia a rozhodnúť zastavením celého konania alebo iba voči úpadcovi.
Úvod
Konkurzné konanie môžeme charakterizovať ako osobitný druh civilného konania, v ktorom vymáhajú veritelia svoje pohľadávky voči dlžníkovi, ktorý sa ocitol v krízovej ekonomickej situácii, ktorú platná právna úprava vymedzuje ako úpadok. Pre konkurzné konanie je typická pluralita veriteľov.
1)
Právna úprava konkurzného konania upravuje postup súdu a zúčastnených oprávnených subjektov, ktoré participujú na speňažovaní majetku úpadcu.
2)
Pri úpadku fyzickej alebo právnickej osoby je za zákonom splnených okolností možné vyhlásiť konkurz, kedy dlžník (úpadca) prichádza o možnosť disponovať s majetkom, ktorý tvorí majetkovú podstatu.
3)
S vyhlásením konkurzu spája zákon o konkurze a reštrukturalizácii  jednak hmotnoprávne a jednak procesnoprávne účinky, medzi ktoré patrí prerušenie súdnych a iných konaní.
4)
Procesnoprávne účinky majú priamy vplyv na procesné práva dlžníka a aj ďalších potenciálnych účastníkov konania.
5)
Právnu úpravu spätú s procesnoprávnymi účinkami nájdeme v § 47 ZKR, pričom z hľadiska zamerania tohto príspevku je nutné uviesť, že podľa § 47 ods. 4 ZKR  má nepodanie návrhu na pokračovanie v konaní v určenej lehote účinky späťvzatia žaloby.
6)
Koncepcia účinkov
ex lege
späťvzatia žaloby bola do zákona o konkurze a reštrukturalizácii implementovaná zákonom č. 390/2019 Z. z.  s účinnosťou od 1. januára 2020. Dôvodová správa k tejto novele proklamuje vyjasnenie situácie s prerušenými konaniami skôr a efektívnejšie v kontexte častej pasivity správcu konkurznej podstaty úpadcu.
7)
Pre porovnanie, právna úprava platná a účinná do 31. decembra 2019 neriešila
ex lege
späťvzatie žaloby v prerušenom konaní z dôvodu konkurzu úpadcu, čo v konečnom dôsledku predlžovalo prerušené konanie, v ktorom vystupoval ako strana úpadca.
8)
V situácii, keď neudelí správca konkurznej podstaty úpadcu súhlas na pokračovanie v
ex lege
prerušenom konaní a následne ani úpadca a nerozluční spoločníci, je potrebné takéto konanie zastaviť. Takáto žaloba nie je vzatá späť, iba nastávajú účinky späťvzatia. Je dôležité poznamenať, že tomuto zastaveniu nemôže zabrániť druha sporová strana v opačnom procesnom postavení. Účinky späťvzatia nastanú bez ohľadu na aktívnu alebo pasívnu procesnú legitimáciu úpadcu. Pokiaľ je úpadca v postavení žalovaného, k zastaveniu konania dochádza proti vôli žalobcu, ktorý si môže uplatniť svoju pohľadávku proti úpadcovi len formou prihlášky v konkurze. Tento postup sa aplikuje aj na konania pred účinnosťou predmetnej novely podľa intertemporálneho ustanovenia § 206j ZKR.
9)
Súdne a iné konania, ktoré sa týkajú majetku podliehajúceho konkurzu patriaceho úpadcovi, možno po vyhlásení konkurzu začať len na návrh správcu. Správca je v tomto prípade aktívne procesne legitimovaný na podanie návrhu na začatie konania.
10)
Otázkou pri zákonodarcom stanovenej úprave § 47 ods. 4 ZKR  zostáva, ako postupovať v prípade plurality subjektov (pri procesnej kumulácii) v prerušenom konaní, predovšetkým žalovaných, za predpokladu, že jeden z nich je úpadca. Zastavuje sa celé prerušené konanie alebo sa zastavuje konanie iba voči úpadcovi? Rovnako vyvstáva otázka, či sa skúma pri takomto zastavení konania aj solidarita sporových strán, keďže zákonodarca v tomto ustanovení uvádza nerozlučné spoločenstvo. Aby sme koncipovali jednoznačnú odpoveď na procesný postup pri zastavení konania z dôvodu vyvolania účinkov
ex lege
späťvzatia žaloby podľa ustanovení zákona o konkurze a reštrukturalizácii, je potrebné venovať pozornosť nielen právnej úprave tohto zákona, ale aj Civilného sporového poriadku v otázke späťvzatia žaloby a procesného spoločenstva, s odkazom na rozhodovaciu prax súdov a doktrinálnu spisbu.
1. Späťvzatie žaloby podľa Civilného sporového poriadku
Z legálneho hľadiska je procesnoprávna úprava späťvzatia žaloby vymedzená § 144 a nasl. CSP. Späťvzatie žaloby po vydaní rozhodnutia vo veci samej ustanovuje § 370 CSP. Z rozsahu týchto ustanovení je zrejmé, že otázku výkladu ponechal zákonodarca na aplikáciu súdov v konkrétnych konaniach. Predmetom tejto časti príspevku bude predovšetkým skúmanie účinkov späťvzatia žaloby a jeho stotožňovania s osobitnými ustanoveniami zákona o konkurze a reštrukturalizácii. Subsidiárna aplikácia Civilného sporového poriadku je zakotvená v § 196 ZKR vo všeobecnosti k začatiu konkurzného konania. Na § 47 ods. 4 ZKR  je z povahy veci potrebné aplikovať § 144 a nasl. CSP, pričom treba zohľadniť aj vzťah
lex specialis lex generalis
týchto dvoch právnych predpisov.
Späťvzatím žaloby žalobca rezignuje celkom alebo čiastočne na súdnu ochranu. Prostredníctvom procesného späťvzatia žaloby sa žalobca ako
dominus litis
snaží docieliť zastavenie konania, pričom toto späťvzatie sa nespája v hmotnoprávnej rovine so vzdaním sa nároku, ale má iba procesnoprávnu rovinu. V civilnom sporovom konaní sa uplatňuje princíp rovnosti účastníkov konania, pričom pri späťvzatí žaloby môže nastať rozpor záujmov žalobcu a žalovaného, zamýšľajúc tak dosiahnuť zastavenie konania, čo však z rôznych dôvodov môže byť v rozpore vo vzťahu k oprávneným záujmom žalovaného.
11)
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).