JUDr. Dagmar Tragalová

  • Článek
  Dňa 10. októbra 2024 sa na pôde Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach stretli zástupcovia Asociácie mediačných centier Slovenska so zástupcami slovenských univerzít a fakúlt s cieľom diskutovať už o konkrétnych...

Vydané: 06. 11. 2024
  • Článek
V dňoch 5. júna 2024 na pôde Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove a 6. júna 2024 na pôde Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa streli zástupcovia Asociácie mediačných centier Slovenska a ich hostia so zástupcami slovenských a českých univerzít a vysokých škôl s cieľom otvoriť diskusiu k vytvoreniu podmienok pre tvorbu nového študijného predmetu zameraného na výučbu v mediácii, v mimosúdnych spôsoboch riešenia sporov, v oblasti komunikácie, mediačných zručností a vyjednávania.

Vydané: 24. 07. 2024
  • Článek
Mediácia má svoje miesto v slovenskom právnom poriadku už od roku 2004, kedy sa zákonom č. 420/2004 Z. z. o mediácii (ďalej aj „zákon o mediácii“) stala organickou súčasťou politiky štátu, ktorý sa...

Vydané: 01. 12. 2023
  • Článek
Asociácia mediačných centier Slovenska v spolupráci s vybranými fakultami slovenských a českých univerzít a partnermi zorganizovala svoju prvú medzinárodnú odbornú konferenciu, ktorá sa uskutočnila v Poprade v dňoch 19. – 20. mája 2023. Konferenciu slávnostným príhovorom otvoril štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Peter Sepeši. Konferencia bola zameraná predovšetkým na rozvoj slovensko-českej spolupráce v oblasti vzdelávania v mediácii a riešení konfliktov z dôvodu podobného právneho prostredia v oboch krajinách a obdobného vzdelávacieho systému na vysokých školách a v mediácii. Práve zistené inšpiratívne rozdiely vo vzdelávaní v oboch krajinách otvorili otázky ďalšieho rozvoja a podpory vzdelávania budúcich právnikov, mediátorov a odborníkov na riešenie konfliktov.

Vydané: 07. 08. 2023
  • Článek
Zákon č. 420/2004 Z. z. o mediácii (ďalej aj „zákon o mediácii“), ktorým bola legitímne ukotvená mediácia ako jeden z nástrojov mimosúdneho riešenia sporov, je súčasťou slovenského právneho poriadku už takmer devätnásť rokov. Z tohto dôvodu by sa dalo predpokladať, že väčšina odbornej verejnosti, predovšetkým právnickej obce, ktorá vo svojej odbornej praxi prichádza do kontaktu s riešením sporov a zmierovacím konaním, bude dostatočne informovaná o obsahu zákona o mediácii. Opak je však pravdou. Nedostatočná informovanosť práve z radu advokátov, sudcov a iných právnických profesií nás priviedla k napísaniu tohto článku. Naším cieľom je poukázať na málo známe účinky uzatvorenia dohody o začatí mediácie podľa zákona o mediácii a zvýšiť povedomie o účinnom nástroji, ktorý má právny poriadok k dispozícii pre všetkých tých, ktorí uprednostňujú iné riešenie sporu ako autoritatívne rozhodnutie súdu.

Vydané: 01. 06. 2023
  • Článek
Národný projekt Ministerstva spravodlivosti SR „Budovanie a posilnenie alternatívneho riešenia súdnych sporov prostredníctvom mediácie a efektívneho využívania nástrojov restoratívnej justície v Slovenskej republike“ v časti civilnej mediácie sa nachádza v druhej polovici plánovaných aktivít.  V rámci podaktivity 2 projektu sa v mesiacoch apríl až jún 2022 uskutočnili  zážitkové vzdelávania sudcov v mestách Prešov, Žilina a Bratislava s cieľom sprostredkovať sudcom zapojeným do projektu  základnú skúsenosť a informácie o mediačnom procese, o role mediátora a možnostiach spolupráce súdov a mediátorov v danej lokalite. Po ukončení školení sa implementačná fáza projektu začína rozbiehať naplno. Počty odporúčaných mediácii postupne narastajú. K dnešnému dňu súdy odporučili už viac ako 50 mediácii. Najväčší záujem o služby vysúťažených mediátorov zatiaľ evidujeme od OS Bratislava IV., OS Trnava, OS Bratislava V., OS Skalica, OS Vranov nad Topľou.

,

Vydané: 19. 07. 2022
  • Článek
Národný projekt Ministerstva spravodlivosti SR „Budovanie a posilnenie alternatívneho riešenia súdnych sporov prostredníctvom mediácie a efektívneho využívania nástrojov restoratívnej justície v Slovenskej republike“ v časti civilnej mediácie vstúpil do druhej polovice plánovaných aktivít....

Vydané: 21. 05. 2022
  • Článek
Národný projekt Ministerstva spravodlivosti SR „Budovanie a posilnenie alternatívneho riešenia súdnych sporov prostredníctvom mediácie a efektívneho využívania nástrojov restoratívnej justície v Slovenskej republike“ v časti civilnej mediácie vstupuje do druhej polovice plánovaných aktivít a v týchto dňoch sa spúšťa implementačná fáza projektu, ktorá umožní súdom efektívnejšie odporučiť mediáciu v tých prípadoch, keď právny poriadok odporučenie mediácie, resp. výzvu na riešenie súdnych sporov mediáciou umožňuje. V rámci podaktivity 3 projektu sa ukončila súťaž na zabezpečenie mediátorov, ktorí budú na základe odporučenia súdu poskytovať mediáciu účastníkom súdnych konaní bezplatne do konca roka 2022, prípadne do vyčerpania finančných prostriedkov určených na služby mediácie.

,

Vydané: 17. 03. 2022
  • Článek
Analýza aktuálneho využívania mediácie na Slovensku predstavuje prvý ucelený výstup z projektu „Budovanie a posilnenie alternatívneho riešenia súdnych sporov prostredníctvom mediácie a efektívneho využívania nástrojov restoratívnej justície v Slovenskej republike“ v civilnej časti mediácie. Podaktivita 1 pozostávala z dvoch fáz. Fáza 1 sa zamerala na zmapovanie súčasného stavu využívania mediácie a v druhej fáze boli získané údaje zhodnotené. V kontexte cieľa projektu, ktorý realizuje Ministerstvo spravodlivosti SR, boli analyzované rôzne oblasti a dáta, ktoré mapujú stav využitia mediácie. Kvantitatívne aj kvalitatívne údaje na účely analýzy boli získané predovšetkým zo slovenského prostredia a zo zahraničia prostredníctvom verejne dostupných informácií, právnych dokumentov, štatistických dát Ministerstva spravodlivosti SR a jeho organizácií, fókusových skupín, a to prieskumom a zberom údajov empirickou metódou.

,

Vydané: 16. 11. 2021
  • Článek
V dňoch 12. až 13. augusta 2021 sa v Omšení konala úvodná konferencia k prebiehajúcemu projektu, ktorý realizuje Ministerstvo spravodlivosti SR s názvom „Budovanie a posilnenie alternatívneho riešenia súdnych sporov prostredníctvom mediácie a efektívneho využívania nástrojov restoratívnej justície v Slovenskej republike“ (ďalej aj „národný projekt“ alebo „projekt“). Cieľom národného projektu je zvýšiť využívanie mimosúdnych, resp. alternatívnych foriem riešenia sporov (ADR) v trestnej a civilnej oblasti a približovať sa štandardom Európskej únie v restoratívnej spravodlivosti. Projekt je zložený z dvoch častí. Jedna má za cieľ zvýšiť využívanie mediácie v kontexte restoratívnej justície v trestnej oblasti. Druhá časť sleduje širšie vy­užívanie mediácie v sporoch z oblasti civilného práva. Predpokladané ukončenie projektu je v decembri 2022.

,

Vydané: 16. 09. 2021
  • Článek
Mediačná sekcia bude pravidelne informovať mediátorov a sympatizantov mediácie o pripravovaných a prebiehajúcich aktivitách v oblasti civilnej mediácie. V úvode by sme vás radi oboznámili s prebiehajúcim projektom, ktorý realizuje Ministerstvo spravodlivosti SR s názvom „Budovanie a posilnenie alternatívneho riešenia súdnych sporov prostredníctvom mediácie a efektívneho využívania nástrojov restoratívnej justície v Slovenskej republike“ (ďalej aj „národný projekt“ alebo „projekt“). Cieľom národného projektu je zvýšiť využívanie mimosúdnych, resp. alternatívnych foriem riešenia sporov (ďalej aj „ADR“) v trestnej a civilnej oblasti a približovať sa štandardom Európskej únie v restoratívnej spravodlivosti. Projekt je zložený z dvoch častí. Jedna časť má za cieľ zvýšiť využívanie mediácie v kontexte restoratívnej justície v trestnej oblasti. Druhá časť sleduje širšie využívanie mediácie v sporoch z oblasti civilného práva. Predpokladané ukončenie projektu je v decembri 2022.

,

Vydané: 30. 06. 2021
  • Článek
Súčasne spoločensko-ekonomické, sociálne a politické podmienky a zmeny v spoločnosti si vyžadujú nový prístup ku konfliktom a k spôsobu riešenia sporov v oblasti súkromnoprávnych vzťahov. Zákonom č. 420/2004 Z. z. o mediácii sa upevnila pozícia inštitútu mediácie ako legitímneho nástroja na riešenie sporov. Ako jedna z mimosúdnych metód upravených zákonom prispieva k rýchlejšiemu prístupu k spravodlivosti občanov. Úlohou mediácie nie je nahradiť fungujúci systém súdnictva, ale vytvoriť podporu k tomuto systému iným prístupom k riešeniu sporov. Jedným z hlavných cieľov zákonodarcu pri formalizovaní mediácie ako mimosúdnej psychosociálnej metódy je okrem zefektívnenia postupov pri riešení sporov aj snaha vrátiť zodpovednosť za vyriešenie sporu do rúk tým, ktorých sa spor bezprostredne týka. Výsledkom mediácie podľa zákona č. 420/2004 Z. z. o mediácii je dohoda, ktorá má písomnú formu a je pre osoby zúčastnené na mediácii záväzná. Za podmienok ustanovených uvedeným zákonom zároveň môže byť priamo vykonateľná, ak je spísaná vo forme notárskej zápisnice, schválená ako súdny zmier pred súdom, rozhodcovským orgánom. Cieľom príspevku je poukázať na obsah rodičovskej dohody, ktorá je výsledkom mediácie a ktorá odráža potreby, záujmy a možnosti účastníkov dohody pretvorené do vzájomných práv a povinností a z tohto dôvodu je pre účastníkov viac akceptovateľná a napĺňaná. Ďalej v príspevku poukážeme na rozdiel v obsahu dohody uzatvorenej rodičmi v mediácii a dohody uzatvorenej priamo na súde, resp. schválenej súdom tak, ako ju v procese schvaľovania deklarujú súdy. V úvahách de lege ferenda sa zamyslíme nad novými prístupmi v rozhodovacej činnosti súdov, pri schvaľovaní rodičovskej dohody, resp. dohody uzatvorenej rodičmi maloletého dieťaťa v mediácii a možnosťami vykonateľnosti dohody, ktorá je výsledkom mediácie a nie je schválená ako súdny zmier pred súdom s poukázaním na zásady súkromného práva a samotné prirodzené právo zakotvené v preambule a čl. 12 ods. 1 Ústavy SR.

Vydané: 26. 04. 2021