Postavenie advokáta v mediácii

Vydáno: 55 minút čítania

Najväčšia výhrada advokátov vo vzťahu k využitiu mediácie spočíva v domnienke, že mimosúdne riešenia, ktoré ponúkajú advokáti, sú kvalitnejšie ako možnosti, ktoré ponúka mediácia. Mnohí mediátori sa, naopak, domnievajú, že ich služby sú kvalitnejšie ako služby advokátov, sú rýchlejšie a lacnejšie. Často tieto názory vychádzajú z rôznych mýtov o odbornej úrovni týchto dvoch profesií, pretože sa porovnáva niečo, čo je ťažko porovnateľné. Práca advokáta spočíva na úplne iných princípoch ako práca mediátora. Za vhodných podmienok môžu tieto dve profesie spolupracovať pri dosahovaní konsenzuálneho riešenia sporov.

 
Úvod do problematiky
Nazeranie na konflikty a spory a rôzne spôsoby ich riešenia predstavujú hlavný rozdiel medzi súdnym a mimosúdnym - alternatívnym riešením sporov. Tento článok sa zaoberá mediáciou ako jednou z alternatívnych metód riešenia konfliktov a sporov a postavením advokáta v mediácii. Približuje rozdiel medzi mediáciou ako metódou riešenia interpersonálnych konfliktov a mediáciou v zmysle zákonnej úpravy. Poukazuje na rozdielny prístup, ak sa rieši spor na súde a v mimosúdnom konaní, a na vnímanie konfliktu z pozície záujmov klienta.
Pri zvyšujúcom sa povedomí o mediácii medzi verejnosťou stojí čoraz častejšie pred advokátmi úloha vyhodnotiť, či pre ich klientov je alebo nie je vhodná mediácia, či už ako alternatíva súdneho konania pred podaním návrhu na súd, alebo ako paralelný postup popri súdnom konaní, s cieľom dojednania súdneho zmieru alebo mimosúdneho vyriešenia dohodou (napr. rodičovskou) počas súdneho konania. Od roku 2018 prebieha na niektorých okresných súdoch v rámci projektu "Procesno-organizačný audit Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky a vybraných organizácií rezortu spravodlivosti a audit výkonu súdnej moci" 1) pilotné overovanie multidisciplinárneho prístupu k riešeniu sporov (inšpirovaného tzv. Cochemským modelom) v niektorých agendách registra P (čiastočne aj Em), kde jedným z princípov je širšie uplatňovanie interdisciplinárnej spolupráce súdu s odborníkmi, ktorí sa venujú riešeniu rodinnoprávnych sporov, vrátane odporúčania mediácie 2) alebo nariaďovania mediácie. 3) Zároveň sa pripravuje v gescii Ministerstva spravodlivosti SR projekt smerujúci k podpore alternatívneho riešenia súdnych sporov cestou mediácie. 4)
Efektívne využitie mediácie ako formy mimosúdneho riešenia sporov pri zachovaní princípu dobrovoľnosti mediácie vyžaduje, aby potenciálni konzumenti mediačných služieb mali dostatok informácií o výhodách a nevýhodách tohto typu mimosúdneho riešenia sporov. V praxi sa ukázalo, že všeobecné informácie o postupe pri riešení sporu zvyčajne nepočítajú so situáciou, že klienti, ktorí zvažujú využitie mediácie, majú zvolených právnych zástupcov, a preto bežné zdroje informácií (webové stránky Ministerstva spravodlivosti SR, webové stránky jednotlivých mediátorov alebo mediačných centier a záujmových združení mediátorov a pod.) nedávajú obyčajne odpoveď na otázku, kedy a ako mediáciu využiť pre činnosť advokátov pri riešení sporov ich klientov. Mechanické opisovanie pozitív mediácie pôsobí často na odborníkov z oblasti práva kontraproduktívne, keďže sa bez podrobnejšieho vysvetlenia vyzdvihuje neformálnosť, rýchlosť a nižšie náklady mediácie oproti súdnemu konaniu, čo môže evokovať u advokátov očakávanie nižšej miery kvality práce mediátorov v porovnaní s právnymi službami. Našou ambíciou je priblížiť čitateľom podrobnejšie metódu mediácie vrátane zodpovedajúcej právnej úpravy, ale popri výhodách mediácie ako jednej z foriem alternatívneho riešenia sporov pre klientov - konzumentov mediačných služieb - upozorniť na výhody mediácie vo vzťahu k poskytovaniu právnych služieb advokátmi.
 
Mediácia ako metóda a mediácia podľa zákona o mediácii
Je potrebné rozlišovať mediáciu ako metódu, mediáciu v zmysle legálnej definície podľa zákona č. 420/2004 Z. z. o mediácii (ďalej aj "zákon o mediácii") označovanú aj ako mediáciu v civilných veciach a mediáciu podľa zákona č. 550/2003 Z. z. o probačných a mediačných úradníkoch, ktorá sa označuje aj ako mediácia v trestných veciach. V oblasti sporov v civilnom práve je teda vždy potrebné diferencovať, či sa v právnych predpisoch pri použití pojmu "mediácia" odkazuje na mediáciu podľa zákona o mediácii alebo na mediáciu ako metódu, t. j. ako určitý súbor techník, ktoré v štruktúrovanej forme vedú k riešeniu konfliktov za prítomnosti tretej - nestrannej osoby, pričom ale nejde o mediáciu podľa zákona o mediácii. 5) Niektoré právne predpisy síce pojem "mediácia" používajú, ale odkaz neobsahujú. 6) V prípade odporúčania mediácie súdom na základe ustanovení procesných kódexov (Civilný sporový poriadok a Civilný mimosporový poriadok) sa v praxi za mediáciu považuje mediácia vykonávaná mediátormi zapísanými v zozname Ministerstva spravodlivosti SR.
Mediácia ako odborná metóda riešenia konfliktov
je využiteľná v rôznych fázach konfliktu a v rôznych oblastiach života. Z hľadiska definície konfliktu sú mediáciou riešiteľné primárne
interpersonálne konflikty.
Pri skupinových konfliktoch a medziskupinových konfliktoch už je možné a niekedy potrebné zvažovať iné metódy.
Z hľadiska predmetu
môže byť mediáciou ako metódou riešený takmer každý konflikt, pričom je však pôsobnosť zákona o mediácii zúžená na spory vznikajúce z občianskoprávnych vzťahov, obchodných záväzkových vzťahov, rodinnoprávnych vzťahov, pracovnoprávnych vzťahov a obdobných cezhraničných právnych vzťahov. Podľa zákona č. 550/2003 Z. z. o probačných a mediačných úradníkoch je mediácia limitovaná prevažne, hoci nie výlučne, na náhradu škody (ujmy) spôsobnej obvineným poškodenému.
Čo sa týka
osoby mediátora
, v
širšom zmysle
mediácie ako metódy je mediátor ktokoľvek, kto štruktúrovane sprostredkúva komunikáciu pri riešení konkrétneho sporu, napríklad to môže byť aj maloletý mediátor v peer alebo tzv. rovesníckej mediácii detí, zamestnanec personálneho oddelenia pri riešení konfliktu medzi spolupracovníkmi na pracovisku. Z hľadiska
užšieho poňatia
osoby mediátora podľa zákona o mediácii musí mediátor spĺňať požiadavky ustanovené zákonom vrátane absolvovaného akreditovaného vzdelania.
Mediátor má postavenie podnikateľa
. Mediáciu podľa zákona č. 550/2003 Z. z. o probačných a mediačných úradníkoch vykonávajú
probační a mediační úradníci
, t. j.
štátni zamestnanci
, ktorí pôsobia v rámci okresných súdov. Výsledok mediácie v trestných veciach okrem samotného vyriešenia sporu, napríklad dohodnutie spôsobu úhrady škody, môže mať aj priamy dopad na trestné konanie. 7)
V ďalšom texte sa pojem "mediácia" bude používať pre mediáciu definovanú podľa zákona o mediácii, t. j. pre mediá­ciu v civilných veciach, pokiaľ nebude výslovne uvedené, že ide o mediáciu ako metódu alebo o mediáciu v trestných veciach.
 
Vzťah advokácie a mediácie
Vzťah advokácie a mediácie v slovenskom právnom poriadku nie je explicitne upravený.
V zmysle zákona č. 586/2003 Z. z. o advokácii (ďalej aj "zákon o advokácii") advokácia pomáha uplatňovať ústavné právo fyzických osôb na obhajobu a chrániť ostatné práva a záujmy fyzických osôb a právnických osôb (ďalej aj "klient") v súlade s Ústavou SR, ústavnými zákonmi, zákonmi a inými všeobecne záväznými právnymi predpismi.
Výkon advokácie je:
-
zastupovanie klientov v konaní pred súdmi, orgánmi verejnej moci a inými právnymi subjektmi, obhajoba v trestnom konaní,
-
poskytovanie právnych rád,
-
spisovanie listín o právnych úkonoch,

Související dokumenty

Súvisiace články

Zastúpenie notárom a advokátom v "elektronickom" katastrálnom konaní a spôsob realizácie elektronických právnych úkonov pri nakladaní s nehnuteľnosťami
Rodičovská dohoda - schválená súdom verzus uzatvorená v mediácii
První setkání se zapsaným mediátorem v České republice
Projekt ADR - mediácia civilná časť 1.
Projekt ADR - mediácia - výsledky analýzy využívania ADR a mediácie na Slovensku - časť 3.
Mediácia v trestných veciach a jej limity
Mlčenlivost mediátora v rodinné mediaci zahrnující děti aneb o čem se nemá mlčet
Využitie mediácie v súdnych sporoch z pohľadu sudcu - má mediácia v súdnych sporoch budúcnosť?
Projekt ADR – mediácia – Informatívne stretnutie u mediátora na odporúčanie súdu v praxi – mediácia v civilnom práve – časť 8
Mediácia a Centrum právnej pomoci
Projekt ADR – mediácia – Mediácia očami jej účastníkov – mediácia v civilnom práve – časť 9
Závery z I. medzinárodnej odbornej konferencie na tému Mediácia – Podpora vzdelávania v mediácii a riešení konfliktov
Využití umělé inteligence při vzdělávání v oblasti mediace: jaká je úloha ChatuGPT (časť 2)?
Mediace jako součást výuky lékařských oborů
Školská mediácia ako jedna z aplikačných oblastí mediácie
Projekt ADR – mediácia – Mediácia v konaní o výkon rozhodnutia (Em) – mediácia v civilnom práve – časť 10
Dohoda o začatí mediácie a jej účinky na plynutie času
Projekt ADR – Záverečná konferencia projektu ADR – mediácia v civilnom práve – časť 11
Quo vadis rodinná mediácia alebo ako (ne)dostať rodičov na súd

Súvisiace predpisy

Zákon č. 420/2004 Z. z. o mediácii a o doplnení niektorých zákonov
Zákon č. 586/2003 Z. z. o advokácii
Zákon č. 550/2003 Z. z. o probačných a mediačných úradníkoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Zákon č. 161/2015 Z. z. Civilný mimosporový poriadok