Oblasť občianskeho práva - C-485/19 - LH proti Profi Credit Slovakia s. r. o.

Vydáno: 6 minút čítania
V novom čísle Bulletinu Vám prinášame prehľad rozhodnutí Súdneho dvora Európskej únie o prejudiciálnych otázkach položených slovenskými súdmi. Niektoré z uvedených rozhodnutí nadväzujú na prehľad žiadostí o rozhodnutie o prejudiciálnych otázkach, ktoré sme spracovali v predchádzajúcom čísle Bulletinu (2/2020, rubrika: Z judikatúry, strany 17 až 28). Úplné a pôvodné znenia rozsudkov sú dostupné prostredníctvom webovej stránky Súdneho dvora Európskej únie (číslo veci obsahuje hypertextové prepojenie).

Dátum podania návrhu: 25. júna 2019

Dátum rozsudku: 22. apríla 2021

Právna oblasť: Charta základných práv ochrana spotrebiteľov

Pôvod prejudiciálnych otázok: Krajský súd Prešov

Položená prejudiciálna otázka: Bulletin 2/2019, str. 32 Rozsudok Súdneho dvora EÚ je spracovaný v samostatnom článku na stranách 31-34 C-799/19 NI, OJ, PK proti Sociálnej poisťovni

Dátum podania návrhu: 30. október 2019

Dátum rozsudku: 20. november 2020

Právna oblasť: sociálna politika

Pôvod prejudiciálnych otázok: Okresný súd Košice I

Položená prejudiciálna otázka: Bulletin 1/2020, str. 54 

Související dokumenty

Súvisiace články

Rozsudok Súdneho dvora EÚ C-485/19 LH v. Profi Credit Slovakia s. r. o.
Ubytovanie vs. nájom, podnikateľ vs. nepodnikateľ
Niekoľko poznámok k návrhu veľkej novely Občianskeho zákonníka z hľadiska ochrany spotrebiteľa
K namietanej protiústavnosti § 5b zákona o ochrane spotrebiteľa
Zjednocujúce stanovisko najvyššieho súdu R 93/2015 a jeho vplyv na uplatňovanie práv zo zmenky vo vzťahu k spotrebiteľovi
Použitie noriem Občianskeho zákonníka na absolútny úverový vzťah spotrebiteľa založený zmluvou o úvere podľa Obchodného zákonníka uzavretou pred 1. májom 2014 (1. aprílom 2015)
Rozhodovacia prax súdov pri priznávaní primeraného finančného zadosťučinenia spotrebiteľom
Trendy a zmeny v oblasti ochrany spotrebiteľa v Slovenskej republike od júla 2024
Žaloby na ochranu kolektívnych záujmov spotrebiteľov
Koniec sladkých lží? Prípad "Dubajskej čokolády" a ochrana spotrebiteľa v EÚ 1)
Oblasť občianskeho práva - C-192/20 - Prima banka Slovensko a. s. proti HD
Oblasť občianskeho práva - C-598/21 - Všeobecná úverová banka, a. s.
Požiadavka transparentnosti a rozsudok Súdneho dvora Európskej únie C-280/24 Malicník
Vybrané otázky spotrebiteľskej zmluvy (neprijateľné zmluvné podmienky, rozhodcovské doložky a sankcie za omeškanie)
Predaj tovaru v obchode v kontexte s novou spotrebiteľskou smernicou o predaji tovaru č. 2019/701
Interpretácia výnimky z práva spotrebiteľa na odstúpenie od zmluvy uzavretej na diaľku Súdnym dvorom EÚ
Oblasť občianskeho práva - C-351/23 - GR REAL s. r. o.
Nekalá zmluvná podmienka v zmluve o spotrebiteľskom úvere zabezpečenom nehnuteľnosťou slúžiacou ako rodinné obydlie
Oblasť občianskeho práva - C-12/22 - 365.bank, a. s.